האדם הדניסובי
באדיבות: מעיין הראל

מחקר ישראלי חושף: כך נראו אבותינו הקדמונים מסיביר וטיבט

חוקרים מהאוניברסיטה העברית הצליחו למפות את הדניסובים – אוכלוסייה של אנשים קדומים – שהוגדרה לראשונה באמצעות דנ"א בלבד
שירה הדס־נקר
19 בספטמבר 2019
18:00

בפעם הראשונה בעולם, חוקרים מהאוניברסיטה העברית הצליחו ליצור מודל אנטומי של האדם הדניסובי – אוכלוסיית אדם פרהיסטורית שחיו בסיביר ובמזרח אסיה, ונכחדו לפני לא יותר מ־50 אלף שנה.

החוקרים פיתחו שיטה שמאפשרת למפות את האנטומיה של קבוצת האדם – שעד היום איש לא ידע כיצד נראתה, ולבדלה באמצעות השוני הגנטי שלה לבין הניאנדרטלים ובני האדם המודרניים. הדניסובים הם קבוצת האדם היחידה עד כה שנתגלתה והוגדרה אך ורק באמצעות דנ״א, בעוד שכל קבוצות האדם האחרות התגלו על סמך מחקר אנטומי של עצמותיהן. אוסף ממצאי הדניסובים מסתכם במספר זעום של ממצאים – שלוש שיניים, לסת תחתונה וקצה זרת.


כך ככל הנראה נראה האדם הדניסובי

מניתוח הדנ"א הדניסובי התברר כי בני אדם אלה התערבבו עם אבות־אבותיהם של אנשים שחיים כיום באיי האוקיינוס השקט, באוסטרליה ובמזרח אסיה. עוד עולה מהמחקר כי הדנ"א הדניסובי הוא זה שכנראה סייע לטיבטים להסתגל לחיים בגובה ולאסקימואים לחיות באזור הקוטב.

את המחקר הובילו פרופסור לירן כרמל וד"ר דוד גוכמן מהמכון למדעי החיים, והשתתפו בו פרופסור ערן משורר מהאוניברסיטה העברית, פרופסור יואל רק מאוניברסיטת תל אביב, ופרופסור תומאס מרקס־בונט מאוניברסיטת ברצלונה.