ברשת של השכן

קבלן מצרי מאשים את א-סיסי בשחיתות וזוכה לאהדה

מוחמד עלי מעורר סערה בעזרת סרטונים שהוא מפרסם בחשבון הפייסבוק שלו, שבהם מאשים את המשטר בשחיתויות, ומתמקד בנשיא המצרי • בבתי הספר בירדן כבר שבועיים לא מתקיימים לימודים, בעקבות מחאת המורים על שכרם | ברשת של השכן
רועי קייס
20 בספטמבר 2019
02:02

האיש שעושה צרות לא-סיסי: מוחמד עלי, לא המתאגרף המפורסם, אלא קבלן וגם שחקן קולנוע בעברו, שכיום מתגורר בספרד, מעורר סערה בעזרת סרטונים שהוא מפרסם בחשבון הפייסבוק שלו. בפוסטים השונים מאשים עלי את המשטר בשחיתויות, ומתמקד בנשיא המצרי עבד אל-פתח א-סיסי, רעייתו, אינתסאר, וצבא מצרים. הטענה המרכזית של עלי היא ששלושת הגורמים האלה מבזבזים הון רב מכספי הציבור למען האינטרסים האישיים שלהם.

לטענת עלי, חברת קבלנות אזרחית שהייתה בבעלותו קיבלה פרויקטים ישירות מצבא מצרים וממשלת מצרים ללא מכרז ובנתה אתרי נופש פרטיים וארמונות שנועדו לנשיא א-סיסי ולאנשי הצבא.

חשוב לציין שנראה כי המוטבציה של עלי נובעת מנקמנות - מסתבר שהוא עזב את מצרים לספרד אחרי שהצבא לא שילם לו. מעבר לכך, הוא קרא לעוקביו ותומכיו להצטרף לקמפיין רשתי והתמיכה שהוא מקבל נראת לא מבוטלת. האופוזציונר אף קרא באחד מהסרטונים למהפכה עממית שתחייב את א-סיסי להתפטר, ובעקבות זאת גורמים שמתנגדים למשטר כבר קוראים להפגנות.

מכאן לירדן, שם החלה מחאה של מורים  על שכרם שהגיעה רגע לפני פתיחת שנת הלימודים. מורה במדינה מקבל משכורת על סך של כ-500 דולרים לחודש, והמורים החליטו לצאת לרחובות בדרישה מהממשלה להגדיל להם את השכר. 

בירדן יש כ-140 אלף מורים, הם נחשבים לאיגוד מאוד חזק ודורשים להעלות ב-50 אחוזים את שכרם, אך הממשלה, שגם כך מתמודדת עם גרעון כבד, לא נענת לדרישה. בינתיים, שני מיליון תלמידים כבר יושבים בבית שבועיים וגם הם לא מרוצים מהמצב: "אנחנו לא נגד המורים, אנחנו בעדם, אבל אנחנו דורשים פתרון". 

מירדן לעיראק, פעיל סביבתי ואשתו הטריה החליטו שלחתונתם הם לא יגיעו ברכב, אלא במעין תלת אופן שמאחוריהם אנשים רוכבים על אופניים. ויש כאן מסר מהחתן, סרור קרדאע'י, שדורש לשמור על איכות הסביבה ולא לזהם אותה.