תקיפת מתקני הנפט בסעודיה
צילום: אי-פי

הפנטגון יציג לטראמפ אפשרויות לתגובה נגד איראן

האמריקנים ידונו בתגובה לתקיפת מפעלי הנפט בסעודיה וינסו להימנע ממלחמה כוללת. לטראמפ יוצעו רשימת מטרות שניתן לתקוף וחלופות נוספות
בן יניב
20 בספטמבר 2019
09:20

סוכנות הידיעות אי-פי מדווחת הבוקר (שישי) שהפנטגון יציג בפני נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ חלופות תגובה נגד איראן, בעקבות תקיפות מתקני הנפט בסעודיה שבוושינגטון מאמינים כי המשטר האיראני עומד מאחוריה. לנשיא תוצע רשימה של מטרות באיראן שאפשר לתקוף וחלופות שלא פורטו. כמו כן, הצבא יזהיר את טראמפ מפעולה צבאית אשר עלולה להביא לפתיחת למלחמה כוללת עם איראן. 

הישיבה הצפויה תהיה ככל הנראה ההזדמנות הראשונה של ארצות הברית להחליט כיצד להגיב לתקיפה שאירעה לפני כשבוע. ההחלטה תלויה בראיות שיוכלו להשיג סעודיה וארצות הברית לכך שהאיראנים אכן עומדים מאחורי שיגור טילי השיוט. עד כה הכחישו בטהראן את הדברים והזהירו את ארצות הברית מתגובה שתביא למלחמה. 

בד בבד, יועצו של נשיא איראן חאסמדין אשנה איים על האמריקנים בחשבון הטוויטר שלו וצייץ: "כל פעולה צבאית מצדה של ארצות הברית תגרום למלחמה כוללת באזור כולו. הסעודים יכולים לבחור בדרך אחרת – שלום כולל".

אתמול אמר טראמפ כי "ייתכן שלא יהיה פיתרון בדרכי שלום בהתנהלות מול איראן". לדבריו, הוא לא מעוניין  במלחמה עם איראן, אך יתכן שייאלץ להלום בה בעוצמה. "נחכה ונראה מה יקרה. אולי ניתן להם מכה חזקה", אמר טראמפ. בכיר בצבא האיראני הגיב כי: "האויבים שלנו יודעים שהם יתחרטו על כל תוקפנות נגדנו". 

ביום רביעי האשים צבא סעודיה כי איראן עומדת מאחורי ההתקפה נגד מתקני הנפט במזרח המדינה. דובר צבא סעודיה, תורכי אל-מאליכי, הציג במהלך מסיבת העיתונאים שברים של הטילים ושל המל"טים שנעשה בהם שימוש בתקיפה.

לדבריו, התקיפה נתמכה בידי איראן והגיעה מכיוון צפון ולא מכיוון תימן שבדרום. במהלך מסיבת העיתונאים הוצג סרטון ממצלמת אבטחה שתיעד כביכול את אחד המל"טים בדרכו ליעדו. עוד אמר כי הם שיתפו את תוצאות החקירה עם בעלי בריתם והוסיף כי גם הטילים, מסוג "יא עלי", וגם המל"טים שתקפו את מתקני הנפט הם איראניים, לפי המידע שבידיהם.