בני גנץ
בני גנץ בנאום בערב הבחירות 17.09.19

בכחול לבן יעדיפו להיות הראשונים בקבלת המנדט מהנשיא

לקראת ההתייעצויות אצל הנשיא, גורם בליכוד אמר לכאן חדשות כי גם מבחינתם עדיף שגנץ יקבל את המנדט ראשון, וכי הם מצפים שהוא ייכשל
יערה שפירא
21 בספטמבר 2019
20:56

המגעים להרכבת ממשלה: מחר (ראשון) יחל נשיא המדינה ראובן ריבלין את סבב ההתייעצויות עם נציגי הסיעות שנבחרו לכנסת. בשלב זה נראה כי שני המועמדים של שתי המפלגות הגדולות - בנימין נתניהו ובני גנץ - עדיין רחוקים מהיעד של השגת 61 חברי כנסת להרכבת ממשלה, ובין הליכוד לכחול לבן יש פערים באסטרטגיות לקראת ההתייעצויות אצל ריבלין.


בכחול לבן רוצים להיות הראשונים שמקבלים מהנשיא את המנדט להרכיב ממשלה. זאת לאחר שצוות המשא ומתן של המפלגה ניהל מגעים עם רשימות שימליצו על גנץ - גם עם מפלגות השמאל וגם עם הרשימה המשותפת.

מנגד, גורם בליכוד אמר לכאן חדשות שמבחינתם דווקא עדיף שגנץ יקבל ראשון את המנדט להרכבת ממשלה, וכי הם מצפים שייכשל במשימה. כך, לשיטתם, הוא ייתפס כמי שדחה את יד הליכוד המושטת לממשלת אחדות - והמנדט יעבור לנתניהו.

מוקדם יותר היום פורסם כי הרשימה המשותפת תמליץ לנשיא המדינה על יו"ר כחול לבן בני גנץ להרכבת ממשלה. בפגישה שנערכה בין ראשי המפלגות המרכיבות את הרשימה סוכם כי מפלגת בל"ד לא תכשיל את המהלך, גם אם לא תתמוך בו פומבית.


ברשימה המשותפת הכחישו את הדיווח. ח"כ אחמד טיבי אמר: "היה דיון מעמיק ורציני. לא התקבלה החלטה. מחר ייפגשו ארבעת ראשי הרשימה המשותפת לישיבה מכרעת לפני הפגישה עם הנשיא". לצד זאת, אמר טיבי: "יש לנו דרישות לציבור הערבי מצד אחד, בנוסף להחלטה שלנו לעשות הכול כדי להפיל את נתניהו".