ריבלין, נתניהו וגנץ, 19.09.19
צילום: אסתי דזיובוב, TPS

מרכיבים ממשלה: היום יחל סבב ההתייעצויות בבית הנשיא

סבב ההמלצות של סיעות הכנסת על מועמד לראשות הממשלה צפוי להימשך יומיים, בסופו תוטל מלאכת ההרכבה על רה"מ נתניהו או על גנץ
כתבי כאן חדשות
22 בספטמבר 2019
06:21

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, יתחיל היום (ראשון) בהתייעצויות עם נציגי הסיעות בכנסת וישמע מפיהם על מי הם ממליצים שיטיל את הרכבת הממשלה. משעות אחר הצהריים יבואו לבית הנשיא נציגי כחול לבן, הליכוד, הרשימה המשותפת, ש"ס וישראל ביתנו. ההתייעצויות עם נציגי שאר המפלגות יהיו מחר בבוקר. ראש הממשלה בנימין נתניהו הזמין לפגישות אישיות את ראשי מפלגות הימין והמפלגות החרדיות.

לאחר שהנשיא ריבלין יטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מועמד, בין אם זה יהיה ראש הממשלה נתניהו או יו"ר כחול לבן בני גנץ, יעמדו לרשותו 28 יום להשלמת ההרכבה.

בכחול לבן רוצים להיות הראשונים שמקבלים מהנשיא את המנדט להרכיב ממשלה. זאת לאחר שצוות המשא ומתן של המפלגה ניהל מגעים עם רשימות שימליצו על גנץ - גם עם מפלגות השמאל וגם עם הרשימה המשותפת. מנגד, גורם בליכוד אמר לכאן חדשות שמבחינתם דווקא עדיף שגנץ יקבל ראשון את המנדט להרכבת ממשלה, וכי הם מצפים שייכשל במשימה. כך, לשיטתם, הוא ייתפס כמי שדחה את יד הליכוד המושטת לממשלת אחדות - והמנדט יעבור לנתניהו.

ראשי הרשימה המשותפת ייפגשו בצהריים להחליט אם להמליץ לנשיא על מועמד להרכבת הממשלה. בכירי הרשימה התכנסו אתמול בכפר קאסם אך לא קיבלו החלטה משום שבל"ד מתנגדת להמליץ על גנץ. יו"ר המפלגה, איימן עודה, כתב בפייסבוק כי הרשימה המשותפת לא תתמוך ביו"ר כחול לבן בלי כל תמורה, וציין כי למפלגה דרישות הנוגעות לחיי היומיום של האזרחים הערבים ודרישה כללית לגבי התהליך המדיני. אתמול פרסם עודה סרטון שבו הוא פונה לציבור ערביי ישראל ומתייחס לסוגיית ההמלצה בפני נשיא המדינה על המועמד שירכיב את הממשלה. בסרטון בשפה הערבית אמר עודה כי הרשימה המשותפת נמצאת ברגע היסטורי, וכי היא זקוקה לאמון יוצא דופן מהציבור.

לצד דברי עודה, יו"ר בל"ד לשעבר ג'מאל זחאלקה צייץ בטוויטר כי המפלגה, שהיא חלק ממרכיביה של הרשימה המשותפת, לא תומכת בהמלצה על גנץ. "בל״ד מתנגדת להמלצה על גנץ בגלל: 1. עמדותיו הימניות 2. הוא רוצה ממשלת אחדות עם הליכוד 3. הוא לא מוכן להתחייב לביטול חוק הלאום וחוק קמיניץ", צייץ זחאלקה.

בשבוע שעבר קרא רה"מ נתניהו לגנץ להיפגש עימו כדי שיוכלו להרכיב יחד ממשלת אחדות רחבה. גנץ התייחס לקריאה של נתניהו, ואמר בפתח ישיבת סיעת כחול לבן כי הוא מעוניין להקים ממשלת אחדות רחבה וליברלית בראשותו, שתביא לידי ביטוי את רצון העם והבטחות כחול לבן לציבור.

השר זאב אלקין צייץ אתמול בטוויטר: "לגנץ יש רק שלוש אפשרויות: לבנות קואליציה וממשלה של מיעוט בתמיכת טיבי ועודה, ללכת לממשלת אחדות אמיתית רחבה עם הבלוק של המחנה הלאומי או לגרור את מדינת ישראל לבחירות נוספות. הבחירה בידיו".

אהוד ברק, מבכירי המחנה הדמוקרטי, כתב הלילה בפייסבוק כי "לגנץ יש יותר ממליצים ומפלגה גדולה יותר. אפילו הראשון בין השניים מספיק כדי שהנשיא יטיל עליו את הקמת הממשלה. ׳המשותפת׳ מגלה תבונה, סובלנות וגמישות. יש לקוות שגנץ ישכיל לטפל בה נכון".