קרטר ובגין
צילום: אי-פי

פוריין פוליסי: ארה"ב גילתה ב-1979 שישראל ביצעה ניסוי גרעיני, ושתקה כדי לא לפגוע בהסכם השלום עם מצרים

מחקר שמתפרסם היום מגלה כי בהתבסס על חומר חדש שנחשף, אפשר לקבוע חד משמעית: מדובר באירוע גרעיני ולא רק בהבזק חריג כפי שנטען במשך עשורים
אלון ולן
22 בספטמבר 2019
08:02

היום לפני 40 שנה: המגזין האמריקני פוריין פוליסי חושף הבוקר (ראשון) מחקר שטוען כי ארצות הברית גילתה ב-1979 שישראל ביצעה ניסוי גרעיני, ושתקה כדי לא לפגוע בהסכם השלום עם מצרים.

לקריאת המחקר המלא

האזינו לסיפור המלא בכאן רשת ב

ב-22 בספטמבר 1979, לוויין הניטור האמריקני – שנועד לאתר ניסויים גרעיניים ברחבי העולם – גילה הבזק אור פתאומי חזק מנקודה כלשהי בדרום האוקיינוס האטלנטי או דרום האוקיינוס ההודי, לא רחוק מהקוטב הדרומי. חיל האוויר האמריקני, מפעיל הלוויין, מנתח את הנתונים ומעריך שמדובר בניסוי גרעיני. החשודות המיידיות – ישראל ודרום אפריקה.

העיתונאי האמריקני סיימור הירש כתב בזמנו שלא רק שהיה ניסוי גרעיני ישראלי יחיד, אלא שהיו בין שלושה לחמישה ניסויים – שנעשו תחת מעטה עננים שהסתיר אותם מהלוויין. כנראה שאחד קצת ברח החוצה, דרך פרצה בעננים ונקלט בלוויין המשוכלל.

הנושא נחקר במהלך 40 השנה האחרונות, רובו ככולו נעשה במחקרים מסווגים. האצבע המאשימה כלפי ישראל, דרום אפריקה וגם ארצות הברית מעולם לא נעלמה. כל העת המשיכו החוקרים לבוא עם עדויות חדשות שקובעות שוועדת הבדיקה האמריקנית הייתה פשוט טיוח.

נשיא ארצות הברית ג'ימי קרטר האמין עוד באותו היום שאכן מדובר כנראה בניסוי גרעיני. הוא העריך שישראל קיימה אותו בשיתוף בעלת הברית הדרום אפריקנית. אבל משהו קרה כנראה מאחורי הקלעים והעמדה הרשמית האמריקנית השתנתה עד מהרה. צוות מומחים בכיר ממונה לחקור את התקרית שמקבלת את השמות "תקרית ולה" או "תקרית ההבזק הכפול בדרום אוקיינוס האטלנטי", ומסקנתם מפתיעה: לא מדובר בכלל בניסוי גרעיני, אלא באירוע חיצוני, אולי הבזק מטאורי, ליד הלוויין.

בסוכנות הביון האמריקני היו משוכנעים זמן קצר לאחר האירוע ב-90% שמדובר בניסוי גרעיני. זה לא היה רק הלוויין ולה שאיתר את ההבזק החריג, אומרים החוקרים, היו גם אינדיקציות אחרות

הבוקר טוענים חוקרים אקדמאים שבחנו את האירוע מהצד המדעי וגם הפוליטי, שבהתבסס על חומר חדש שנחשף, אפשר לקבוע חד משמעית – זה לא היה עשן, זו הייתה אש גרעינית, ככל הנראה תרמו גרעינית. את צוות המדענים כינס הפוריין פוליסי, וכעת הוא מפרסם מאמר מקיף בנושא שהגיע לידי כאן חדשות שכולל עדויות חדשות.

בסוכנות הביון האמריקני היו משוכנעים זמן קצר לאחר האירוע ב-90% שמדובר בניסוי גרעיני. זה לא היה רק הלוויין ולה שאיתר את ההבזק החריג, אומרים החוקרים, היו גם אינדיקציות אחרות. המידע החדש שופך אור על גם על שיטות החקירה של צוות המומחים של הבית הלבן שחקר את הנושא מיד לאחר ההבזק התמוה.

מה שבטוח הוא שההבזק הכפול בדרומו של האוקיינוס האטלנטי ממשיך עד היום לספק הרבה עבודה לאנשי האקדמיה. וגם אחרי הפרסום הבוקר, הפרשה הזאת, וכול מה שאנחנו יודעים עליה, נראית רחוקה מסיום.