ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

החשד לאונס בדרום - אחותה של בת ה-13: "עברה שואה, היא כמו רוח רפאים"

בריאיון לכאן רשת אמרה הצעירה כי "ברגע שיפורסמו הפרטים - זה מקרה שלא שמעו עליו בארץ, התעללות קשה" • מעצרו של בן ה-16 החשוד העיקרי באונס הוארך ביממה נוספת • במרכזי הסיוע אומרים: "מי שלא שותקת - גיבורה"
בחצי היום
22 בספטמבר 2019
12:16
עודכן ב 14:45

החשד לאונס קבוצתי של נערה בת 13 בדרום: אחותה של הנערה שעל פי החשד נאנסה באכזריות בשטח בית ספרה במשך עשרה ימים הבהירה היום (ראשון) בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב כי "ברגע שהפרטים יתפרסמו, המדינה תהיה על הרגליים. היא עברה שואה בשטח בית הספר". 

"הכול התפוצץ ביום שישי האחרון אחר הצהריים", תיארה הצעירה. "היא חזרה מאוחר מבית הספר, שאלנו אותה 'איפה היית, מה עשית', היא לקחה את אבא שלי החוצה לגינה והתפרקה, אמרה 'אבא אנסו אותי'. זה סיפור שיכול לזעזע מדינה שלמה ואנחנו כרגע מנועים מלשתף את הפרטים. ברגע שיפורסם – זה מקרה שהרבה זמן לא שמעו בארץ, התעללות קשה, אלימות, משהו שילדה בת 13 לא אמורה לעבור. במשך 10 ימים היא עברה, פעמיים ביום אפילו. הם צילמו אותה, איימו עליה, הראו לה את הסרטונים. אנחנו מקווים שיביאו אותם לדין".

המקרה הקשה התרחש בתוך מקלט בשטח בית הספר, ואחותה של הנערה הפנתה אצבע מאשימה כלפי הצוות החינוכי. "זה קרה בתוך מקלט בבית הספר, כשכל המורים אמורים להיות, כל צוות החינוכי – איפה הוא היה? אף אחד לא שם לב, זה מחדל מזעזע".

"היא קנתה משהו לאכול ואחד הנערים בא ואמר לה 'יש לי משהו להראות לך'", סיפרה הצעירה. "ברגע שהיא התקדמה קצת הוא משך אותה למקלט, וקרה מה שקרה. הם רצחו לה את הנשמה. ברגע שזה יתפרסם, המדינה תהיה על הרגליים. היא עברה שואה בשטח בית הספר". עוד סיפרה הצעירה כי הנערים הראו איימו על אחותה שאם לא תחזור למקלט, הם יפרסמו את הסרטונים וירביצו לאחיה הקטן.

עוד סיפרה האחות על המצב הקשה שבו נמצאת המשפחה כעת. "המשפחה לא מתפקדת, הכול התפרק", אמרה. "שום דבר לא אותו דבר, הכול נהרס. אנחנו מחזקים אותה ומנסים לעודד אותה ולהוציא אותה מהבית ולהעלות לה את הביטחון, ואנחנו מקווים שהזמן יעשה את שלו".

במהלך עשרת הימים שבהם התבצעו המעשים על פי החשד, הרגישו במשפחה שמשהו עובר על הילדה, סיפרה האחות: "בית הספר עשה מחדל רציני. דיברנו איתם. הרגשנו והתרענו בפני המורה שמשהו לא תקין עם הילדה, היינו שם כמה וכמה פעמים, אבל בחיים לא דמיינו ולא חשבנו ולא העלינו בחלום הכי גרוע שזה משהו כזה".

על כך שהנערים החשודים מכחישים מכל וכל את המעשים אמרה האחות: "ברור שהם יגידו שלא היה. אבל יש סרטונים שמראים הכול. הטלפונים של כולם בידי המשטרה. אני מקווה שהם ישלמו על מה שהם עשו".

עוד סיפרה האחות על מצבה הקשה של הילדה: "היא כמו רוח רפאים, לא אוכלת, לא שותה, בקושי מדברת. היא בוכה, ישנה, קמה, לא אותה ילדה. ספק אם תחזור. אנחנו נשקיע את כל מה שיש כדי לשקם אותה, ומה שאין נשקיע כדי שהיא תחזור לעצמה ויחזור לה האמון באנשים. אשקיע בזה את החיים שלי, כל מה שרק אפשר נעשה".

"צריך שיהיה ברור: מי שלא שותקת - גיבורה"

טענותיהם והכחשותיהם של החשודים במעשה הקשה, והאיומים על פי החשד על משפחתה של הנערה, עוררו דיון סוער: ליזה ניקולאיצ'וק, מנהלת מרכז הסיוע מסל"ן בבאר שבע, טענה מוקדם יותר היום בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי "צריך להסתכל על הנערה הזאת כגיבורה, למרות שמאיימים עליה – היא הבינה שצריך לעצור את זה ולספר".

האזינו לריאיון עם ליזה ניקולאיצ'וק בכאן רשת ב

"צריך להעביר את הזרקור מהנערה, שמחפשים מה היא עשתה לא בסדר, לאלה שמבצעים את העבירה", הבהירה ניקולאיצ'וק. "השתיקה של הנערות משבשת להן את הכול. מעט מאוד ילדים שנפגעים פונים להורים ומספרים. לכן צריך להסתכל עליה כגיבורה. אם התקשורת לא הייתה תקינה עם ההורים היא לא הייתה הולכת לספר".

לדברי ניקולאיצ'וק, מערכת החינוך לא מאפשרת הכנסת פעילות של מרכזי הסיוע במישור המניעתי. "תזמינו אותנו לפני שזה קורה", היא קראה. "מערכת החינוך לא צריכה לפחד מאיתנו, אנחנו לא מחליפים את המורים. אנחנו מדברים על מיניות בריאה ופגיעות, על החוק, על השפעת פורנוגרפיה ואינטרנט, מתי אפשר לקיים יחסי מין, מתי יחסי מין הם מרצון. שלכל הילדים יהיה ברור – מי שלא שותקת – גיבורה. מי שפוגע – עבריין".

ניקולאיצ'וק הסבירה כי היא חוששת מהמצב שבו הנערה תיאלץ להגן על עצמה, ולא ההיפך: "הם ארבעה והיא אחת. איך ילדה בת 13 תגדל בתוך אווירה כזאת? איך ניתן ביטחון לבנות אחרות?".

"מקרה חמור וקשה זה של אונס קבוצתי הוא מזעזע ובמיוחד שקרה בתוך המקום שאמור להיות מוגן ובטוח", אמרה מנכ"לית איגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ולנפגעי תקיפה מינית אורית סוליציאנו. "מדובר בנערה גיבורה שנאלצה להתמודד מול ארבעה נערים שלא הצליחו להשתיק אותה והיא גייסה תעצומות נפש וסיפרה להוריה. המקרה של האונס הקבוצתי מעיד על מחדל חמור שהתרחש בבית הספר. לא יעלה על הדעת שילדה נאנסת ואין אף גורם ששמע, ראה, או טרח להתקשר למשפחה".

מעצרו של הנער בן ה-16, החשוד העיקרי לכאורה באונס, הוארך ביממה נוספת לאחר שהצעירה זיהתה אותו במסדר זיהוי. שני הנערים הנוספים שנעצרו בחשד למעורבות באונס שוחררו לביתם.

לפנייה לסיוע של ארגוני מסל"ן: 1202 – קו הסיוע לנשים, 1203 – קו הסיוע לגברים.