הרכב שבו נעשה שימוש במבצע בחאן יונס והושמד

"יש עוד לוחמים באזור? הרבה אש מסביב": ההקלטה מהמבצע המיוחד בחאן יונס נחשפת

בהקלטה מהמבצע ברצועת עזה בשנה שעבר, נשמע צוות החילוץ מוודא כי אף לוחם מהכוח המיוחד לא נותר בשטח האויב. צל"שים ותעודות הערכה הוענקו לקצינים ולוחמים על חלקם בפעולה. האזינו
רועי שרון
22 בספטמבר 2019
16:58

"אתה רואה עוד לוחמים באזור שלי? אני לא יודע אם כולם עליי". כך נשמעים הקולות בהקלטה הדרמטית שמפרסם היום (ראשון) צה"ל מרשת הקשר של מסוק חיל האוויר, מרגעי חילוץ הכוח המיוחד בליל המבצע בחאן יונס שברצועת עזה בנובמבר 2018. במקביל לפרסום ההקלטה, הוענקו צל"שים ותעודות הערכה לקצינים וללוחמים מחיל האוויר ומאגף המודיעין, על חלקם במבצע המיוחד.


בהקלטה נשמעים אנשי כוח החילוץ מיחידת 669 מנסים לברר אם לא נותרו לוחמים בשטח האויב, בטרם מסוק הסער ממריא. צוות המסוק איתר את הכוח המיוחד ונחת בקרבתו באזור הלחימה תחת אש. במקביל, מטוסי קרב, מסוקי קרב וכלי טיס הוזנקו לסיוע בתקיפת מטרות והשמדת אמצעי הלחימה שנשארו בשטח רצועת עזה.

בעליית הכוח למסוק, קשה היה לקבוע בוודאות שכלל הלוחמים היו בבטן המסוק והיה צורך לוודא כי אף לוחם לא נותר על הקרקע. למרות הסיכון הכרוך בכך, נשאר הצוות על הקרקע מספר דקות בתנאי אי ודאות ותוך סיכון, על מנת לוודא שכלל הלוחמים עלו על המסוק. לאחר ספירת כלל הלוחמים, המסוק המריא בחזרה לישראל ונחת בבית החולים סורוקה.

במסגרת הענקת הצל"שים ללוחמים, צל"ש הרמטכ"ל הוענק היום לאלמנתו של סגן אלוף מ', שנהרג במבצע. בטקס שהתקיים בבית המשפחה אמר הרמטכ"ל אביב כוכבי: "זהו מקרה יוצא דופן של גבורה בולטת. אני מכיר את מ׳ עוד מהימים שהוא היה קצין צעיר. הפעילות בה נהרג היא חלק מאירוע שיכול היה להסתיים באופן הרבה יותר חמור".

הצל"ש שהוענק לאלמנתו של סא"ל מ' (צילום: דובר צה"ל)

לפני כחודשיים פרסם צה"ל את הפעולה בחאן יונס וקבע כי סגן אלוף מ' נהרג מאש חברו ליחידה, סגן אלוף א'. התחקיר גילה גם כשלים בפעולת הכוח, אך רובם אסורים לפרסום. מהתחקיר עלה כי הכוח שנכנס לחאן יונס באותו לילה חורפי נתקל בשלושה אנשי חמאס שעצרו את הלוחמים והחלו לתחקרם. סא"ל מ' הצליח לעכב את אנשי חמאס במשך כ-45 דקות.