הרשימה המשותפת וגנץ
צילום: אבשלום שושוני ויונתן זינדל, פלאש 90

המשותפת: ההמלצה על גנץ אינה כוללת את חברי בל"ד

הרשימה עדכנה הבוקר: רק 10 ח"כים המליצו על יו"ר כחול לבן מתוך 13. גורמים בכחול לבן העבירו מסרים לחברי הרשימה, שלפיהם לא ייענו לדרישות של המפלגה, זאת על מנת למנוע מגנץ לקבל ראשון את המנדט להרכבת הממשלה. הרשימה המשותפת התעלמה מהמסרים והמליצה עליו בכל זאת
יואב קרקובסקי וזאב קם
23 בספטמבר 2019
07:25

חברי הרשימה המשותפת עדכנו הבוקר (שני) כי המלצתם לנשיא על יו"ר כחול לבן בני גנץ אינה כוללת את חברי בל"ד. בהודעת הרשימה נכתב כי ההמלצה היא בשם עשרה חברי כנסת ולא 13. מכאן סביר שהנשיא יטיל את הרכבת הממשלה על נתניהו, שצפוי לזכות ב-55 ממליצים מול 54 שימליצו על יו"ר כחול לבן.


בתוך כך, גורמים בכחול לבן העבירו אתמול מסרים לרשימה המשותפת לפיהם לא ייענו לדרישות של המפלגה, מתוך ניסיון לגרום לרשימה המשותפת לא להמליץ על יו"ר כחול לבן בני גנץ לנשיא המדינה - כך פורסם הבוקר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

בכחול לבן רמזו כל כך שאינם מעוניינים בתמיכת הרשימה אצל נשיא המדינה ראובן ריבלין כדי שגנץ יקבל פחות ממליצים וכך ראש הממשלה בנימין נתניהו יקבל ראשון את המנדט להרכבת ממשלה. בין הדרישות שהציבה הרשימה המשותפת, שנדחו על ידי כחול לבן: ביטול חוק הלאום, ביטול החוק שמחמיר את האכיפה נגד הבנייה הבלתי חוקית ועוד.

ברשימה המשותפת התעלמו מהמסרים הללו והחליטו אתמול לתמוך בגנץ, בניגוד לרצונו, ובניגוד למסרים שהועברו אליהם. בכיר בכחול לבן אמר שתמיכת הרשימה המשותפת גורמת נזק ציבורי למפלגה ואף הגדיר אותה כ-"פיגוע תודעתי שבוצע כלפי המפלגה". 

בצד השני של המפה הפוליטית, בכירים ביהדות התורה אמרו שאם המפלגה תתבקש על ידי נתניהו שלא להמליץ עליו אצל הנשיא, היא בהחלט תשקול בחיוב את הבקשה ולא תמליץ עליו. זאת כדי להבטיח שלנתניהו יהיו פחות המלצות ושגנץ ירכיב ראשון. עם זאת, נכון לרגע זה טרם הגיעה בקשה כזו מצד נתניהו. לעומת זאת, במפלגת ימינה של שקד אמרו שלא יעשו דבר כזה גם אם יתבקשו.

אמש דווח בחדשות הערב כי בכחול לבן מאמינים כי הסיכויים שלהם להצליח להרכיב ממשלה אם יהיו שניים - גבוהים יותר. מנגד גם נתניהו פועל להיות השני שמקבל את המנדט. הוא שוחח עם ראשי המפלגות בגוש הימין-חרדים ודן באפשרות שכמה מהסיעות לא ימליצו עליו. לבסוף התקבלה החלטה כי שכולם ימליצו על נתניהו בשלב הזה, עם אפשרות לשינויים ברגע האחרון.