בנק ישראל
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בלי סניפים: בנק ישראל אישר הקמת בנק דיגיטלי חדש

אושרה בקשת היזמים מריוס נכט ואמנון שעשוע לרישיון לבנק ולהיתר לשליטה בו. הבנק החדש יתמקד בשירותים למשקי בית. מועד פתיחתו עדיין לא ידוע
ליאל קייזר
24 בספטמבר 2019
09:36

בנק ישראל אישר הבוקר (שלישי) הקמת בנק דיגיטלי חדש של היזמים מריוס נכט ופרופסור אמנון שעשוע. נגיד בנק ישראל, אמיר ירון, והמפקחת על הבנקים חדוה בר הודיעו לשניים שהפיקוח על הבנקים סיים את תהליך הבדיקה בבקשתם, והנגיד ערוך לתת להם רישיון להקים את הבנק והיתר לשליטה בו.

לפי התוכנית העסקית שאותה הציגו היזמים לפיקוח על הבנקים, בכוונתם להקים בנק דיגיטלי, ללא סניפים, ולהתמקד במתן שירותי בנקאות למשקי בית. התוכנית כוללת העמדת אשראי, קבלת פיקדונות, ניהול חשבונות עובר ושב ומתן שירותי קנייה ומכירה של ניירות ערך. קבלת ההיתר תאפשר ליזמים לקדם את ההיערכות להתחלת פעילות הבנק, אך עדיין לא ידוע מתי הוא יתחיל לפעול בפועל.

הנגיד ירון, מסר בתגובה לאישור הבנק: "הטכנולוגיה המשתנה מאפשרת הקמה של בנקים במודלים חדשים. המודל של בנקים דיגיטליים החל לפעול בשנים האחרונות במדינות שונות, וכעת ייושם גם בישראל. אני מייחס חשיבות רבה לכך שייכנסו בנקים חדשים למערכת, דבר שמתאפשר הודות לצעדים המשמעותיים להסרת חסמי כניסה שביצעו בנק ישראל ומשרד האוצר. אני מאחל ליזמים הצלחה בהקמת הבנק החדש, שאני מקווה שיוביל להגברת התחרות וקידום החדשנות בבנקאות בישראל".

מקבוצת נכט-שעשוע נמסר: "אנו גאים להיות הקבוצה הראשונה מזה כ-40 שנה שמקבלת מהמדינה רישיון להקמת בנק חדש בישראל, וכמובן מברכים את בנק ישראל ומשרד האוצר על החזון והאומץ להוביל מהלך לעידוד החדשנות והתחרות בתחום הבנקאות. ראוי לציין שאנו נמצאים בשלבי הקמה ראשונים ולפנינו עוד דרך ארוכה".