עומר שאקיר בבית המשפט העליון, היום

ביהמ"ש העליון דן בערעור נציג הארגון שנקבע שקרא להחרים את ישראל

עורך דינו של נציג הארגון Human Rights Watch בישראל עומר שאקיר: הוא לא קרא לחרם, אלא קרא לחברות להמינע מפעילות עסקית שתורמת להפרת זכויות
אמוץ שפירא
24 בספטמבר 2019
10:39

בית המשפט העליון דן הבוקר (שלישי) בערעור שהגיש ארגון Human Rights Watch נגד החלטת בית המשפט המחוזי בירושלים מחודש אפריל שלא לאפשר לנציג הארגון בישראל, עומר שאקיר, להמשיך לשהות בארץ. בא כוחו של שאקיר ושל הארגון HRW, עורך הדין מיכאל ספרד, טען הבוקר כי הארגון לא קורא לחרם. לדבריו, חלק מהתבטאויותיו של שאקיר נוגעות לקריאה לחברות להימנע מפעילות עסקית שתורמת להפרת זכויות, כמו קריאתו ל-airbnb, אולם לטענתו אין משמעות פעילות זו חרם.

באישורה את החלטת שר הפנים אריה דרעי, קבעה באפריל שופטת העליון כי "הוכח שהעותר ממשיך לקרוא באופן פומבי לחרם נגד מדינת ישראל או חלקים מתוכה, ובאותה נשימה מבקש הוא כי תפתח היא שעריה בפניו. על יסוד מכלול השיקולים המפורטים לעיל, אני מוצאת כי החלטת שר הפנים שלא לאפשר זאת לעותר היא החלטה סבירה בנסיבות העניין ואיננה מצדיקה התערבות".

שר הפנים החליט שלא לחדש את אשרות השהייה והעבודה שניתנו לשאקיר בגין פעילותו ותמיכתו בפעילות חרם נגד מדינת ישראל. שאקיר הוא אזרח אמריקני השמש כמנהל נציגות הארגון בישראל החל מחודש אוקטובר 2016.