האימאם לשעבר שיח' סמיר עאסי
צילום: פלאש 90

השייח' סמיר עאסי: "למה עוזבים את העבריינים?"

אחרי שאמש נרצח בעכו בן המגזר הערבי ה-68 מתחילת השנה, השייח' סמיר עאסי העיד בריאיון לכאן רשת ב כי המצב בעיר ובשטח הערבי בכלל מתדרדר: "יש לנו משהו בדבר הזה, נכון, אבל האשם הגדול הוא הממשלה"
בחצי היום
24 בספטמבר 2019
16:07

"נמאס מכל ההרוגים, המצב מתדרדר", אמר השייח' סמיר עאסי, האימאם לשעבר של מסגד אל-ג'זאר בעכו, בריאיון היום (שלישי) לתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב, אחרי שאתמול נרצח בעיר צעיר בן 22. "בגלל סכסוך בין שני צדדים אנחנו נחיה במתח ופחד?", הוא תהה, "אם חס וחלילה ישמעו שיש אקדח אצל יהודי - היו עוזבים אותו? לא, וזו זכותם. אנחנו תושבי מדינת ישראל, אם המדינה לא תשמור על הביטחון שלנו, מי ישמור? הממשלה והמשטרה חייבות לשבת".

האזינו לריאיון של השיח' עאסי לאסתי פרז בן עמי בתוכנית "בחצי היום"

עאסי העיד כי "המצב עכשיו בעכו גרוע מאוד, ולא רק בעכו, אלא בשטח הערבי בכלל". עם זאת, הוא הדף את הטענות כי יש להפנות את האצבע המאשימה כלפי החינוך והתרבות במגזר הערבי באשר להסלמה באלימות בתוכו ושאל: "זה עבודה שלנו? אז למה יש ממשלה, משרד הפנים, משטרה? למה לצאת נגד הרחוב הערבי? אנחנו יודעים למי יש אקדח ולמי לא? המשטרה מכירה את כל העבריינים, למה עוזבים אותם?.

"אני לא רוצה להאשים רק את המדינה, אנחנו כן אשמים, יש לנו משהו בדבר הזה, נכון", הוא הוסיף, אך קבע: "האשם הגדול הוא הממשלה שנותנת לאחוזי הפשע לגדול. יש אקדחים, נשק ברחוב, יש עבריינים, תשלטו בשטח כמו שצריך".

האימאם לשעבר, שכיום עובד כמורה, סיפר כי הגיע לבית הספר אחרי פגישה עם המשטרה המקומית. "רצינו לשתף פעולה ולראות איך אפשר להרגיע את הרחוב, אבל לצערנו לא היה שיתוף פעולה מצד המשטרה", אמר אחריה.

68 נרצחים בתשעה חודשים

אמש, בסביבות השעה 21:20, נורה למוות צעיר בן 22 בעיר העתיקה בעכו. הנרצח הוא בן למשפחה מוכרת למשטרה והרקע לאירוע הוא ככל הנראה סכסוך פלילי עם משפחה אחרת. תחילה הוא נפצע קשה מהירי ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן, בתום מאמצי החייאה. מדובר בבן המגזר הערבי השישי שנרצח בתוך ארבעה ימים בלבד בצפון הארץ, וה-68 מתחילת השנה.

בלילה שבין יום ראשון לשני נהרג ענאן לובנה בן ה-44 מירי סמוך לביתו בנצרת. תחילה הוא נפצע באורח אנוש ופונה לבית החולים העמק בעפולה, אך שם נקבע מותו בתום מאמצי החייאה. כשעתיים קודם לכן נפצע באורח קשה צעיר בן 21 מבית ג'אן באירוע דקירה בשפרעם. שני חשודים, בני 22 ו-21 משפרעם נעצרו בחשד למעורבות באירוע.

סמוך לחצות ביום ראשון נורה צעיר נוסף, גם הוא בן 21, בכאבול שבגליל המערבי ונפצע פצעים קשים. כשלוש שעות קודם לכן נפצעו בטירה שני גברים מירי ופונו לבית החולים מאיר בכפר סבא, כשמצבו של אחד מהם קשה והשני בינוני.

בסוף השבוע האחרון נרצחו ארבעה בני המגזר הערבי. שלושה נורו למוות בצפון, וגופת אדם רביעי אותרה באזור ואדי ערה. בקטטה שפרצה בחינה בבסמת טבעון נורו בלילה שבין שישי לשבת שני בני אדם, ביאן בושקאר ואברהים סעאדי, ומותם נקבע בבית החולים רמב"ם בחיפה. אדם נוסף נפצע באורח קשה. בכפר מוסמוס שבנחל עירון אותרה גופתו של גבר כבן 30 ועליה סימני ירי. אחר הצוהריים בשבת נורה למוות אדיב דיראווי, בן 38, ליד הכניסה לכפר יאסיף שבגליל המערבי. הוא נפצע פצעים אנושים, ומת בדרך לבית החולים בנהריה.