יצחק שמיר, שמעון פרס, חיים הרצוג, 24.04.84
צילום: נתי הרניק, לע"מ

"תחושה שעומדים ערב אסון": כך נוהלו המגעים לאחדות ב-84'

ההיסטוריה חוזרת? בית הנשיא פרסם את פרוטוקולי הדיונים שערך הנשיא חיים הרצוג עם נציגי הליכוד והמערך לאחר הבחירות לכנסת בקיץ 1984. המערך ניצח את הליכוד והפך לרשימה הגדולה ביותר, אולם במאזן הבין-גושי לא חל שינוי של ממש. על פרס המליצו 60 חברי כנסת ועל שמיר המליצו 54. נשמע מוכר?
אלון פרוכטר
24 בספטמבר 2019
18:54

על רקע פגישות ההתייעצות שכינס בימים האחרונים נשיא המדינה ראובן ריבלין, פרסם היום (שלישי) בית הנשיא את פרוטוקולי הדיונים שניהל באוגוסט 1984 הנשיא דאז חיים הרצוג עם נציגי סיעות הליכוד והמערך, לאחר הבחירות לכנסת ה-11 שהתקיימו ביולי אותה שנה.

בראשות המערך עמד שמעון פרס ובראשות הליכוד עמד יצחק שמיר. המערך אמנם ניצח את הליכוד והפך לרשימה הגדולה ביותר, אולם במאזן הבין-גושי לא חל שינוי של ממש. המפלגות הדתיות סירבו להיכנס לממשלה צרה בראשות המערך, והמערכת הפוליטית נקלעה למבוי סתום. על פרס המליצו 60 חברי כנסת להרכבת הממשלה בעוד שעל שמיר המליצו 54. חברי סיעת הליכוד סברו כי לשמיר סיכויים גבוהים ביותר להרכיב ממשלה. לעומתם, סברו חברי סיעת המערך כי נתון המפלגה הגדולה מכריע את הכף לטובתם.

הרכבת הממשלה הוטלה על פרס אולם הוא לא הצליח להשיג רוב לממשלה בראשותו. לאחר התערבותו של נשיא המדינה חיים הרצוג, נמצא הפתרון: "רוטציה", בה ישמש שמעון פרס כראש ממשלה במשך שנתיים, שלאחריהן יוחלף ביצחק שמיר. בממשלה תמכו 97 חברי כנסת וכיהנו בה 25 שרים. ממשלת האחדות שהוקמה על בסיס זה מילאה את כל תקופת כהונתה.