מחאת עובדי סלקום
-

המשבר בענף הסלולר: משרד התקשורת לא יתערב

על רקע איום הפיטורים בסלקום: משרד התקשורת בוחן כבר תקופה צעדי הסדרה שאמורים להקל על התחרות בין החברות, אך גורמים במשרד אמרו כי לא תהיה התערבות והסדרה של השוק לפני שתמונה ממשלה קבועה. בהסתדרות פועלים לצמצום הפיטורים בענף
ליאל קייזר וחן ביאר
24 בספטמבר 2019
21:57
עודכן ב 23:31

על רקע איום הפיטורים בחברת סלקום: בהסתדרות ובוועדי העובדים בענף ייכנסו בחודשים הקרובים למשא ומתן מול החברות, על מנת לצמצם את מספר המפוטרים - כך דווח היום (שלישי) בחדשות הערב. משרד התקשורת בוחן כבר תקופה צעדי הסדרה שאמורים להקל על התחרות בין החברות, אך גורמים במשרד אמרו כי לא תהיה התערבות והסדרה של השוק לפני שתמונה ממשלה קבועה.

בתוך כך, עובדי החברה ימשיכו מחר בצעדי המחאה וישביתו את המרכז הלוגיסטי של החברה כך שלקוחות ששלחו מכשירים לתיקון לא יקבלו אותם בחזרה, לא תועבר סחורה למרכזי השירות, ולקוחות שהזמינו מכשירים חדשים לא יקבלו אותם. העובדים גם לא יטפלו בתקלות ברשת.

בניסיון להתאושש מהמשבר בענף ניהלו כמה חברות מגעים בנוגע למיזוג. אך גורמים בשוק טוענים כי רשות התחרות לא תאפשר לחברות הגדולות להתמזג על מנת לצמצם עלויות. בתוך כך, הבוקר פנה מנכ"ל סלקום לעובדי החברה בסרטון שהפיץ והסביר על תוכנית ההבראה שצפויה לכלול פיטורי מאות עובדים.

העובדים בתגובה הפסיקו את עבודתם ופתחו במחאה שצפוייה להימשך בימים הקרובים, במטרה למנוע או לצמצם את מספר המפוטרים. העובדים מקווים להתערבות חיצונית שתמנע את המצב. יו"ר ההסתדרות ארנון בר דוד, וראשי ועדי העובדים בחברות הסלולר בארץ קיימו מוקדם יותר כנס חירום. בישיבה שהתקיימה בבית ההסתדרות בתל אביב השתתפו נציגים מחברות סלקום, פרטנר, פלאפון והוט מובייל. 


הרפורמה נכנסה - חברות הסלולר מפסידות:

חברות הסלולר הפכו בשנים האחרונות מחברות שרשמו רווחי ענק לכאלה שבקושי מחזיקות את הראש מעל המים. ב-2009 הרוויחו שלוש החברות הגדולות - סלקום, פלאפון ופרטנר - יותר משלושה מיליארד שקלים יחד. את הרבעון השני של השנה הנוכחית סיימה סלקום בהפסד של 35 מיליון שקלים, ובסך הכל הפסידה במחצית הראשונה של השנה 51 מיליון שקלים. פרטנר הרוויחה השנה שלושה מיליון שקלים בלבד, פלאפון הרוויחה שני מיליון. 


לאורך העשור נכנסה לתוקף הרפורמה בשוק הסלולר, מאז באופן עקבי רווחי החברות יורדים בעשרות אחוזים. מתחילת השנה איבדה סלקום יותר מ-60% משווייה וחברות הדירוג הורידו את הציון שלה. ההערכות המשקיעים הן  שהחברה לא תצליח להחזיר את החובותיה.