סיגריה אלקטרונית
צילום: אי-פי

האם בקרוב ייאסר שיווק של סיגריות אלקטרוניות?

במשרד הבריאות שוקלים להוציא צו שיאסור את השיווק. גורמים במשרד אומרים כי יש חשש ממקרה תחלואה ראשון בישראל, במחלת הריאות המסתורית שנגרמת למעשני סיגריות אלקטרוניות
קטי דור ודקלה אהרן-שפרן
24 בספטמבר 2019
22:39

גורמים במשרד הבריאות שוקלים להוציא צו שיאסור את השיווק של סיגריות אלקטרוניות בטעמים בישראל, כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב. גורמים במשרד אומרים כי יש חשש ממקרה תחלואה ראשון בישראל במחלת הריאות המסתורית שנגרמת למעשני סיגריות אלקטרוניות, ולכן יש צורך בהוצאת הצו. 


עוד מסרו הגורמים כי העובדה שסגן שר הבריאות יעקב ליצמן עסוק במשא ומתן הקואליציוני, מאפשרת לפעול באופן יותר חופשי בנושא. ליצמן לא נכח בישיבה בה הוחלט על קידום הצו בסוף השבוע שעבר. בשבועות האחרונים דווח כי מספר החולים במחלת הריאות שנגרמת למעשני סיגריות אלקטרוניות עלה ל-500, שמונה נפטרו. 

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב קרא לציבור שלא לחכות לצווים וחקיקה: "אנו עדים לסיכון של ממש לבריאות הציבור משימוש הולך וגובר ברמה עולמית במוצרים אלה. גל התחלואה האחרון בארצות הברית צריך לשמש תמרור אזהרה לכל רשויות הבריאות בעולם". בתחילת החודש קרא האיגוד הישראלי לרפואת ילדים להפסיק מיידית את שיווק הסיגריות האלקטרוניות בישראל.  

מפורום יצרני ויבואני מוצרי האיוד נמסר: "בישראל מתים יום יום 24 אנשים מעישון סיגריות בוערות. ארגוני בריאות ברחבי העולם מעודדים מעשנים בגירים לעבור לאיוד סיגריה אלקטרונית – בלי טבק ובלי בעירה – חלופה מזיקה פחות עבורם. הקריאה התמוהה להפסקת השיווק של סיגריות אלקטרוניות, בעוד סיגריות בוערות משיכות להימכר, תנציח את העישון בקרב מיליון המעשנים הבגירים בישראל".