דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

השיחה הסודית וג'ו ביידן: מה הוביל לאיום ההדחה?

מהו הליך ההדחה שעליו הכריזו הדמוקרטים? מהי הסיבה לפתיחתו? מדוע ההנהגה הדמוקרטית התנגדה לכך עד כה? ומה עם הנשיא טראמפ? | ארבע שאלות ותשובות לקראת הסערה הפוליטית שפוקדת את ארצות הברית
עמיחי שטיין
25 בספטמבר 2019
06:52

המהלך הדרמטי שעליו הכריזו הדמוקרטים, פתיחת הליך הדחה נגד הנשיא האמריקני המכהן דונלד טראמפ, הוא לא הפעם הראשונה שבה זה קורה. ארבע שאלות ותשובות לקראת המערבולת הפוליטית החדשה בארצות הברית.


מהו הליך הדחה שעליו הכריזו הדמוקרטים?

ההליך עליו הכריזה הנהגת המפלגה הדמוקרטית הלילה, ארוך במיוחד. הדמוקרטים שולטים כיום בבית הנבחרים, לכן הם יכולים להקים בקלות ועדה שתחקור את האירועים שנתפסים בעיניהם כבעלי חשד פלילי. בסוף הדיונים ישנה הצבעה על סעיפי האישום, ואז ההצבעה עוברת לבית הנבחרים – שם נדרש רוב רגיל.

לאחר ההצבעה מתחיל החלק המסובך: נערך משפט בסנאט האמריקני, בראשות שופט בית המשפט העליון. בסיום המשפט נדרש רוב של שני שליש מחברי הסנאט בעד אחד מסעיפי האישום כדי לבצעה הדחה. בשלוש הפעמים היחידות בהיסטוריה האמריקנית שנעשה בהליך שכזה שימוש, הנשיא עצמו לא הודח. פעם אחת הוא גרם להתפטרות הנשיא עוד לפני השלמתו (ניקסון), ופעמיים הוא לא זכה לתמיכה בהצבעה הסופית בסנאט (קלינטון ואנדרו ג'ונסון).

מהי הסיבה לפתיחת הליך הדחה מצד חברי המפלגה הדמוקרטית?

כדור השלג החל להתגלגל לפני כשבוע, אז נחשף שגורם בקהילת המודיעין הגיש תלונה נגד הנשיא למפקח הכללי של קהילת המודיעין, בה טען כי שמע שיחה "מטרידה. שבה היה ניצול סמכות לרעה או הפרה של החוק באופן רציני או חמור".

כלי תקשורת בארצות הברית דיווחו כי התלונה התייחסה בחלקה לשיחה בקיץ האחרון בין הנשיא טראמפ לבין נשיא אוקראינה ולדימיר זלינסקי, ובה הציע טראמפ סיוע כלכלי לאוקראינה אם זו תפתח בחקירה נגד האנטר ביידן. האנטר הוא בנו של ג'ו ביידן - המתמודד המוביל כרגע בפריימריז הדמוקרטיים - וחבר הנהלה בעבר בחברת הגז האוקראינית "בוריסמה".

לפי הדיווח, טראמפ ביקש לחקור טענות לא מוכחות שג'ו ביידן, בעת שכיהן כסגן נשיא ארצות הברית תחת ממשל אובמה, איים להפסיק את הסיוע האמריקני לאוקראינה - אם זאת לא תפטר את התובע הכללי, ששוקל לפתוח בחקירה בחשד לשחיתות נגד החברה שבה עבד בנו. בסופו של דבר החקירה לא נפתחה. אם זה לא מספיק, גורמים בממשל טענו השבוע בשיחה עם הוושינגטון פוסט כי שבוע לפני השיחה בין טראמפ לזלינסקי, הנשיא האמריקני הורה להשהות סיוע צבאי של 400 מיליון דולר, כדי ללחוץ על זלינסקי שיסכים לפתוח בחקירות. 

מדוע ההנהגה הדמוקרטית התנגדה עד כה לפתיחת הליך הדחה שכזה?

לאחר פרסום הדוח של התובע המיוחד רוברט מולר, קראו לא מעט דמוקרטים להנהגת המפלגה לפתוח בהליך הדחה. בדוח, שחקר את קשרי ממשל טראמפ עם הממשל הרוסי במהלך קמפיין בחירות 2016, נקבע כי אמנם אין הוכחה לשיתוף פעולה, אך יש הוכחות עמומות לשיבוש חקירה מצד טראמפ ובכירי ממשלו. עד כה מנהיגת המפלגה ננסי פלוסי ובכירים מתונים נוספים התנגדו, וטענו שהצעד יפגע בהם בבחירות 2020 ויעורר את הבסיס התומכים של טראמפ.

נתונים שעלו מסקר שערכה חברת Monmouth, שפורסם לפני חודש, מסבירים היטב את החשש של הנהגת המפלגה. בעוד בקרב המצביעים הדמוקרטים 69% תמכו בפתיחת הליך שכזה ורק 25% התנגדו – בקרב הציבור הכללי 61% התנגדו לפתיחת הליך הדחה, ובקרב העצמאיים הקולות הצפים בבחירות 64% התנגדו. אז נכון, הנתונים הללו הם מלפני חודש – עוד לפני הגילויים האחרונים סביב הנשיא טראמפ ואוקראינה, אבל אלה הם נתוני הפתיחה להליך שכזה בקרב הציבור. 

ומה עם הנשיא טראמפ?

טראמפ הודיע שהוא יפיץ לתקשורת את השיחה עם נשיא אוקראינה. אבל הדמוקרטים טוענים שזה לא העניין. לא השיחה היא הבעיה, אלא תוכן התלונה של אותו בכיר בסוכנות המודיעין. ועדת המודיעין של בית הנבחרים כבר הודיעה כי אותו סוכן פנה אליהם כדי להעיד, והחל משא ומתן. העדות שלו צפוייה להכיל כמה פרשיות בעיתיות, ולא רק את אותה שיחת טלפון, ולכן הדמוקרטים הבהירו שגם פרסום התמלילים לא ישנה דבר.

על פי החוקה האמריקנית, אפשר להדיח את הנשיא מתפקידו בגין "בגידה, שוחד או פשעים חמורים אחרים" - הגדרות מעומעמות שנתונות לפרשנות רבה. לדוגמא, בשני המקרים האחרונים בהיסטוריה בהם החל בארה"ב הליך הדחה נגד נשיא, הסיבה הייתה ניסיון לשבש הליכי משפט במסגרת חקירה שנערכה.