כיתה במבחן, אילוסטרציה
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

מרכז טאוב: עולים ועניים נושרים יותר מצברים בעל יסודי

נוסף על כך, שיעור הנשירה במגזר הערבי עדיין גבוה בהשוואה לחינוך היהודי • עם זאת, המחקר מצא שחלה ירידה כללית בשיעור הילדים הנושרים מבתי הספר העל יסודיים
שירה הדס־נקר
25 בספטמבר 2019
06:00

מחקר חדש שערך מרכז טאוב ומתפרסם הבוקר (רביעי) חושף כי חלה ירידה בשיעור הילדים הנושרים מבתי הספר העל יסודיים – פחות מ־8% ב־2017 לעומת 10% ב־2003. עם זאת, בקרב אוכלוסיות פגיעות כמו ילדים ממשפחות עולים, וילדים מרקע חברתי־כלכלי נמוך, שיעורי הנשירה מוסיפים להיות גבוהים.

לפי המחקר, שיעור התלמידים הנושרים בכיתות י'–י"ב בשנים 2016–2017 היה פחות מ־8%. אם מוציאים מהחישוב את בתי הספר החרדים, בהם רבים מהילדים לומדים בישיבות שאינן בפיקוח, יורד שיעור הנושרים ל־5.5%. גם במגזר הערבי חלה ירידה ניכרת בשיעור הנושרים מ־15% ב-2003 ל־8% ב־2017. עם זאת, שיעור הנשירה במגזר עדיין גבוה בהשוואה לחינוך היהודי. שיעור הנשירה של בנים במגזר גבוה פי שלושה מזה של הבנות במגזר.

בקרב עולים שיעור הנשירה גבוה במיוחד: כ־9% מהם נושרים, לעומת 3% בלבד מהתלמידים שנולדו בישראל. חל גם שוני התלוי בגיל העולים: ילדים שעלו אחרי גיל 12 נושרים בשיעור של כמעט 20% לעומת ילדים שעלו לפני גיל 12 – 6%.

נשיא מרכז טאוב, פרופסור אבי וייס, אומר בתגובה: "למערכת החינוך יש את היכולת לתת לתלמידים מרקע חברתי־כלכלי שונה הזדמנות לרכוש כישורים נחוצים לשוק העבודה העתידי, ולחינוך הטכנולוגי יש חלק חשוב במאמץ הזה. יש לשים לב במיוחד לקבוצות אוכלוסייה שבהן שיעור הנשירה גבוה יחסית, במיוחד בקרב עולים". את המחקר ערכו גיא ינאי, הדס פוקד ונחום בלס.