הכוורות שנשרפו כליל, היום
צילום: כוורת "גליל" קיבוץ דן

רגע לפני ראש השנה: עשרות כוורות בקיבוץ דן נשרפו כליל בפעם השנייה השבוע

מנהל מכוורת "גליל" בקיבוץ, זוהר רודולף: "חשכו עיניי, ברגע אחד נהרס עמלנו. מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים". מנכ"ל מועצת הדבש: "קוראים לבתי המשפט להחמיר בעונש מבצעי הטרור החקלאי"
רובי המרשלג
26 בספטמבר 2019
17:48

רגע לפני ראש השנה, נשרפו היום (חמישי) כליל עשרות כוורות של מכוורת "גליל" בקיבוץ דן, בפעם השנייה השבוע. זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "קוראים לבתי המשפט להחמיר בעונשם של מבצעי הטרור החקלאי".

מנהל מכוורת "גליל" בקיבוץ דן, הדבוראי זוהר רודולף, גילה שאתמול עשרות כוורות גדושות דבש, שאותן היה אמור לרדות לקראת החג – נשרפו כליל. היום, כשהגיע לבדוק את מצב שאר הכוורות שלא נשרפו, גילה שגם הן נשרפו כליל.


רודולף שחזר את הרגע שבו גילה את האסון: "הגעתי לנקודה שבה הצבנו את הכוורות, בסמוך למושב מרגליות וחשכו עיניי, עשרות כוורות מלאות דבש, רגע לפני רדייתן, נשרפו כליל. מדובר בהפסד של עשרות אלפי שקלים רגע לפני ראש השנה, החג שלנו הדבוראים. כל השנה אנו עובדים קשה וברגע אחד נהרס עמלנו. מדובר באובדן הכנסה שלא נוכל להשיבו". ממועצת הדבש וארגון מגדלי דבורים בישראל נמסר שהמקרה דווח למשטרה ושההערכה הראשונית לנזק הכלכלי עומד על עשרות אלפי שקלים.

עשרות הכוורות שנשרפו היום (צילום: מכוורת "גליל" קיבוץ דן)

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש אמר: "הדבוראים משקיעים את כל מרצם בעבודה קשה, בהשקעה רבה של זמן וכסף, ובלילה אחד הורסים את מפעל חייהם ואת פרנסת משפחותיהם. טרור החקלאי מתבצע לאורך כל השנה ומתגבר בעיקר בעונות פריחה בהן הכוורת נחשבת כלכלית ביותר. אנו קוראים לממשלת ישראל להוסיף תקציבים למשטרה הירוקה וליחידת החקירות והפיקוח על הצומח והחי ביחידה המרכזית לאכיפה וחקירות של משרד החקלאות, כדי לרשת ביתר יעילות כוחות בשטחים הנרחבים".

מנתוני מועצת הדבש לראש השנה 2019 עולה כי ייצור הדבש יעמוד השנה על כ-4,000 טון דבש. מדובר בשיא בתפוקת הדבש השנתית, הודות לכמות גשמי החורף. בחגי תשרי ישווקו בישראל כ-2,000 טון דבש שהם כ-40% מהביקוש השנתי בארץ. כיום פועלים בישראל כ-510 דבוראים המטפלים ב-120 אלף כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מתוכן 80,000 כוורות משמשות להאבקה.