חסן רוחאני
צילום: אי-פי

נשיא איראן: ארה"ב הציעה - הסרת הסנקציות בתמורה למו"מ; טראמפ הכחיש

רוחאני טען כי "אמריקה אמרה שהיא תסיר את העיצומים" וכי "היה ויכוח אילו עיצומים יוסרו והם אמרו בבירור שיסירו את כולם". הטענה של נשיא איראן הגיעה יממה לאחר שהרפובליקה האסלאמית הפרה אתמול שוב את הסכם הגרעין
גיא בריצמן
27 בספטמבר 2019
15:45
עודכן ב 16:30

נשיא איראן חסן רוחאני טען היום (שישי) כי ארצות הברית הציעה להסיר את כל הסנקציות מעל איראן, בתמורה להתחלת משא ומתן בין המדינות. לדברי רוחאני, קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ראש ממשלת בריטניה בוריס ג'ונסון, ונשיא צרפת עמנואל מקרון היו בניו יורק והתעקשו שתתקיים פגישה בינו לבין טראמפ. נשיא ארצות הברית הכחיש את הדברים: "איראן ביקשה שנסיר את הסנקציות - אמרתי לה לא".

רוחאני הדגיש כי "אמריקה אמרה שהיא תסיר את העיצומים" וכי "היה ויכוח אילו עיצומים יוסרו והם (המנהיגים האירופים) אמרו בבירור שיסירו את כולם". הטענה של הנשיא האיראני באה לאחר שאתמול שוב הפרה הרפובליקה האסלאמית את הסכם הגרעין ועל פי הודעה של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, איראן מתכוונת להתקין עוד מאותן צנטריפוגות מתקדמות באתרים לפיתוח גרעיני בשטחה.

מדובר בהפרה נוספת למחויבויותיה של איראן במסגרת הסכם הגרעין, שם הותר למשטר האיראני להשתמש בסוג צנטריפוגות אחד בלבד מסוג IR-1. שלשום נאם רוחאני בעצרת האו"ם בניו יורק, והתייחס להסכם הגרעין, הסנקציות נגד מדינתו והאפשרות למשא ומתן עם ארצות הברית. "אני מכריז כי תשובתנו לכל משא ומתן תחת סנקציות היא - לא מוחלט", אמר רוחאני.

נשיא איראן הוסיף: "כיצד הטלת לחץ כבד על נשים וילדים איראנים גורמת לאמריקנים בכירים להיות גאים? ההתנהגות של הממשל (האמריקני) הנוכחי ביחס להסכם הגרעין לא רק שעוברת על החלטות האו"ם, אלא גם מפרה את עצמאותן הכלכלית של מדינות בכל העולם - באמצעות הנסיגה מההסכם והנחתת הסנקציות.

ביום שלישי נאם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בעצרת האו"ם והזהיר את איראן כי "אמריקה לא תסבול שנאה אנטישמית כלפי ישראל". הנשיא האמריקני תקף את המשטר האיראני ואמר כי "במשך 40 שנים העולם הקשיב לטענות של השלטון באיראן על הבעיות שהם עצמם יצרו. בשנה שעברה המנהיג העליון אמר שישראל היא גידול סרטני שצריך להסיר".