ראשי הרשימה המשותפת, אחמד טיבי, מטאנס שחאדה ומנסור
צילום מסך

קאמבק של ממשלת רבין? התקוות של הרשימה המשותפת

המפלגות הערביות הפתיעו כשהחליטו להמליץ על מועמד לראשות הממשלה. אורי לוי ליווה את ראשי הרשימה, שמע מהם על הכעס על בל"ד שמשכו את המלצתם, ועל הפעם ההיא שנתניהו ביקש שיעזרו לו בהצבעה בכנסת
אורי לוי
28 בספטמבר 2019
00:55
עודכן ב 18:56

בתחילת השבוע הפתיעו המפלגות הערביות כשהחליטו להמליץ לראשונה מזה 25 שנה על מועמד לראשות הממשלה. "עשינו היסטוריה", הם אמרו, עד שהתברר שבל"ד נשארה מחוץ לעסק, ובנימין נתניהו הוא שקיבל לבסוף את המנדט להרכבת הממשלה. אורי לוי פגש את ראשי הרשימה המשותפת, חברי הכנסת אחמד טיבי, מטאנס שחאדה ומנסור עבאס, בשעות שבהן ניסה הנשיא ריבלין להשיג בכל זאת הסכמה מגנץ ונתניהו על ממשלת אחדות.

אצל יתר המפלגות המרכיבות את הרשימה המשותפת קצת כועסים על בל"ד, על כך ש"קפצו מעליהם", והודיעו לנשיא שאינם מצטרפים להמלצה על גנץ. מצד שני, גם ח"כ אחמד טיבי מודה שהוא לא תומך בממשלת אחדות, וגם אם ממשלה כזו בראשות גנץ עדיפה, מבחינת המפלגות הערביות, על פני ממשלה בראשות נתניהו - היא לא מבטחיה מספיק דברים שיגרמו לרשימה המשותפת לתמוך בה.

עיקר החשבון של הרשימה המשותפת הוא עם נתניהו. "הרושם הוא שהוא איבד את זה", אומר טיבי על ראש הממשלה, ויחד עם יו"ר רע"ם מנסור עבאס הוא נזכר בימים שנתניהו חיזר אחריהם. "נתניהו שתקף, אמר: 'שמאל וערבים', אז זה היה נתניהו וערבים. איזה צביעות לנתניהו", אומר טיבי, "שהוא מתקשר לעבאס מנסור ומתחנן".