נתניהו וגנץ עם הנשיא ריבלין
צילום: חיים צח, לע"מ

אחרי עוד פגישה: כחול לבן רוצה את המנדט אחרי השימוע והניסיון של נתניהו להרכיב ממשלה

בכחול לבן רוצים לנסות להרכיב ממשלה ברגע שבו יהיה נתניהו בשיא חולשתו הציבורית והפוליטית. גורם פוליטי בכיר: גוברת ההערכה שככל שיתקדמו השיחות, הליכוד יאלץ לוותר על הגוש
יואב קרקובסקי
27 בספטמבר 2019
20:56

אחרי עוד פגישת משא ומתן כושלת בין כחול לבן לליכוד, בכחול לבן רוצים לקבל את המנדט ברגע שבו יהיה ראש הממשלה בנימין נתניהו בשיא חולשתו הציבורית והפוליטית – אחרי כישלון הרכבת ממשלה ואחרי שימוע. כך דווח הערב (שישי) בתוכנית השבוע בכאן 11. גורם פוליטי בכיר: גוברת ההערכה שככל שיתקדמו השיחות הליכוד יאלץ לוותר על הגוש.


במפלגה של בני גנץ וגם בכירים בליכוד מזהים כי הכיוון כרגע הוא בחירות נוספות. למרות זאת, ההערכה היא שבניגוד למה שאמר נשיא המדינה ראובן ריבלין, הוא יתן לגנץ את היכולת להקים ממשלה אם נתניהו ייכשל. 

בתוך כך, שוב הבהיר יו"ר מפלגת העבודה-גשר עמיר פרץ כי הוא לא מוכן לשבת בממשלתו של נתניהו. פרשננו מרדכי גילת דיווח בתוכנית כי פרץ אמר – "כחול לבן והליכוד מנסים לעשות סיבוב על הראש שלי".


על פי הודעת הליכוד אחרי הפגישה, כבר בהתחלה הודיעו אנשי המפלגה כי הם מקבלים את המתווה לממשלת אחדות שהציג הנשיא ריבלין. לטענת הליכוד, נציגי כחול לבן לא השיבו באופן ברור לעמדה זו. בסיכום ההודעה של מפלגת השלטון נאמר: "השרים לוין ואלקין ביקשו מנציגי כחול לבן תשובה ברורה לגבי קבלת המתווה על ידם בפגישתם הבאה".

מנגד, מכחול לבן נמסר: "עמדת הליכוד כפי שנמסרה בפגישה הינה כי סוגיית הרוטציה והמשך כהונתו של נתניהו כראש ממשלה היא הבסיס לניהול הדיון. במהלך הדיון הציגו חברי צוות המו"מ של כחול לבן מספר דרישות תוכן ראשוניות אך צוות המו"מ של הליכוד התבצר בעמדתו והתנה התייחסותו לנושאים אלו בכך שקודם כל וכתנאי מוקדם תסכים כחול לבן שנתניהו יוסיף לכהן כראש הממשלה ושהממשלה שתוקם תתבסס על בלוק ה-55".