חפש
Languages
שליח הממשל האמריקני לאוקראינה, קורט וולקר
צילום: אי-פי

שליח הממשל האמריקני לאוקראינה פרש מתפקידו

קורט וולקר התפטר מתפקידו לאחר ששמו נקשר בפרשה שכבר זכתה לכינוי "אוקראינה גייט". קודם לכן זימנו חברי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים בכירים במשרד החוץ להעיד בפני ועדת קשרי החוץ והמודיעין
נתן גוטמן
28 בספטמבר 2019
05:20

השליח המיוחד של הממשל האמריקני לאוקראינה, קורט וולקר, התפטר מתפקידו. כך אישר הלילה (שבת) גורם רשמי בארצות הברית. התפטרותו הגיעה לאחר שנחשף כי וולקר סייע לרודי ג'וליאני, עורך דינו הפרטי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ליצור קשר עם גורמים בממשלה האוקראינית. וולקר הוא איש הממשל הראשון שפורש מתפקידו מאז נחשף כי טראמפ ביקש מנשיא אוקראינה מידע מפליל על יריבו הפוליטי ג'ו ביידן.

אמש זימנו חברי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים בכירים במשרד החוץ, ובהם את וולקר, להעיד בפני ועדת קשרי החוץ והמודיעין. חברי הוועדה הגישו לשר החוץ האמריקני, מייק פומפאו צו המורה לו להגיש מסמכים בעניין קשרי הממשל האמריקני עם הממשלה באוקראינה. חקירת הוועדה היא השלב הראשון במאמץ של הדמוקרטים להדיח את הנשיא.

שלשום פורסמה בלוס אנג'לס טיימס הקלטה של טראמפ בה נשמע מתייחס למקור שחשף את השיחה בינו לבין נשיא אוקראינה. "כמו מרגל. אתם זוכרים מה היו עושים בימים הטובים לבוגדים?", אמר. הניו יורק טיימס דיווח כי המקור הוא איש ארגון הביון האמריקני ה-CIA שהגיע להתמחות בבית הלבן כאנליסט.

218 חברי קונגרס כבר הודיעו על תמיכתם בפתיחת הליך הדחה נגד טראמפ. מדובר ברוב של חברי הקונגרס, שיכולים להצביע בבוא העת על הדחת הנשיא ולהעביר את ההכרעה לסנאט. משרד המשפטים האמריקני פרסם אתמול את תזכיר השיחה בין טראמפ וזלנסקי, מיולי האחרון, על רקע הליך ההדחה נגד טראמפ. מהתמלילים עולה כי הנשיא האמריקני ביקש ממקבילו האוקראיני "לבדוק" את ענייניהם של סגן נשיא ארצות הברית לשעבר, ג'ו ביידן, ובנו האנטר ביידן באוקראינה.