הזמרות חזה, אלברשטיין וחדד
צילום: תומר נויברג, יותן זינדל, משה שי, פלאש 90

מאלברשטיין עד בוסקילה: מי שר את גולדברג טוב יותר?

ארץ נוי אביונה: אין ספק שמחזור השירים "משירי ארץ אהבתי", שהולחן ועובד מספר פעמים, ממגנט את מיטב הזמרים והמבצעים בארץ. אבל מי ביצע אותו בצורה הטובה ביותר? | הצביעו
פבל מובשוביץ'
28 בספטמבר 2019
09:36

ארץ נוי אביונה: לא משנה אם נכתב על ישראל, אירופה או על מדינת כלאיים דמיונית בנפש האדם – אין ספק שמחזור השירים "משירי ארץ אהבתי" של המשוררת פרופסור לאה גולדברג ממשיך למגנט אליו עוד ועוד יוצרים, מלחינים ומעבדים שמנסים לחסות תחת כוחו המיסטי. כך יצא שקצת יותר משנה לאחר ששרית חדד חידשה אותו לכבוד יום העצמאות ה־70 למדינת ישראל, גם שמעון בוסקילה מנסה את כוחו – זאת לאחר שעמיר בניון הוציא גרסה משלו בשנת 2013. חוה אלברשטיין, כמובן, הייתה הראשונה שביצעה אותו לאחר שהולחן על ידי דפנה אילת.

והם לא היו היחידים. גם עפרה חזה, דורית ראובני, ברי סחרוף ורות דולורס וייס ביצעו גרסאות כיסוי משלהם. השיר, שהתפרסם לראשונה בשנת 1951 בכתב העת הספרותי "אורלוגין" של אברהם שלונסקי כחלק ממחזור של שלושה שירים, הוא אחד משיאיה הספרותיים של גולדברג, ואין זה פלא שגם שנים לאחר שנכתב הוא ממשיך לרגש כבעבר. אבל איזה מהביצועים הצליח לתפוס את מהותו החשופה של השיר בצורה הטובה ביותר? את זה תשפטו אתם. אבל קודם – האזינו לביצועים נבחרים.

הראשונה לזהות, חוה אלברשטיין:

אולי תעדיפו את הגרסה של עמיר בניון?

ומה דעתכם על הביצוע של עפרה חזה?

האזינו לקטע מתוך הביצוע החדש של שמעון בוסקילה:

והנה לאה גולדברג עצמה מדקלמת בעוצמה פואטית את שירה שלה: