העימותים באזור ההפגנות

דיווח: עימותים בין צה"ל למפגינים פלסטינים בצפון ים המלח

מקורות פלסטיניים דיווחו כי ההפגנה התקיימה במחאה על הצהרת ראש הממשלה כי בכוונתו לספח את אזור בקעת הירדן וצפון ים המלח. כמו כן, הם מחו על מדיניות הריסת הבתים באותו אזור
רועי קייס
28 בספטמבר 2019
13:51

מקורות פלסטיניים מדווחים היום (שבת) כי כוחות צה"ל התעמתו עם פעילים שהפגינו באזור צפון ים המלח במחאה על הצהרת ראש הממשלה בנימין נתניהו, על הכוונה לספח את אזור בקעת הירדן וצפון ים המלח. הפלסטינים מחו גם על מדיניות הריסת הבתים באזור.


כאמור, שבוע לפני הבחירות הודיע ראש הממשלה נתניהו על כוונתו להחיל ריבונות ישראלית על בקעת הירדן. את הדברים אמר בפני חברי ליכוד ושרים במהלך נאום בכפר המכבייה: "בכוונתי להחיל את הריבונות הישראלית על בקעת הירדן וצפון ים מלח".

נתניהו התייחס בהצהרה להצגת תוכנית השלום האמריקנית: "זו הזדמנות היסטורית וחד פעמית להכיל את הריבונות הישראלית על יהודה ושומרון". ראש הממשלה הוסיף כי החלת הריבונות בבקעה יהיה הצעד הראשון שיבצע אם ייבחר והוסיף: "זוהי חגורת הביטחון החיונית שלנו במזרח – קיר מגן מזרחי, שמבטיח שלעולם לא נחזור להיות מדינה צרה של מספר קילומטרים".

יועצו של אבו מאזן, מחמוד הבאש, צייץ בטוויטר באותו היום: "נתניהו דורס בשתי רגליו את החוק הבין־לאומי – לכיבוש אין ריבונות ואין חוקיות". גם בכיר ברשות הפלסטינית סאיב עריקאת הגיב להצהרה ואמר: "על פי החוק הבין־לאומי, סיפוח הוא פשע מלחמה. חייבים לסיים את הסכסוך על בסיס שתי המדינות וגבולות 1967 ולא למשוך אותו לעוד 100 שנים. אני גר בבקעת הירדן. נתניהו רוצה שהנכדים שלי יחיו בין חומות".