סאמר ערביד
צילום: מהרשתות החברתיות הפלסטיניות

משרד המשפטים בודק את נסיבות פציעתו בחקירה של המחבל החשוד ברצח רנה שנרב

לפי הגורם מעצרו של סאמר ערביד, שעמד בראש החוליה שרצחה את רנה שנרב, בוצע ללא הפעלת כוח. הוא הועבר לחקירת השב"כ ושם הופעל עליו לחץ פיזי בעקבות הגדרתו כ"פצצה מתקתקת". מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה אמר כי ישראל "נושאת באחריות המלאה"
רועי שרון
29 בספטמבר 2019
14:02
עודכן ב 15:20

משרד המשפטים הודיע היום (ראשון) כי פתח בבדיקת נסיבות פציעתו של סאמר סלים ערביד, שעמד בראש החוליה שרצחה את רינה שנרב בפיגוע במעין ליד דולב. ביחידה לבירור תלונות נחקרים (המבת"ן) נאספים בשלב זה חומרים רלוונטיים לחקירה. 

ערביד נעצר ללא הפעלת כוח, והועבר לידי השב"כ ללא שום פגיעה גופנית, כך אמר גורם ביטחוני. הוא הוכרז "פצצה מתקתקת" בשל מידע על מטען חבלה נוסף שעלול לשמש לפיגוע, ובשב"כ פעלו בהתאם לאישר חריג לחקירות צורך – כלומר הפעלת לחץ פיזי כדי לחלץ ממנו את המידע שיכול למנוע את הפיגוע.

בסוג חקירות נדירות אלה מעורב ראש אגף החקירות באופן אישי, והחוקרים נדרשים להפעיל כוח מבלי לגרום לפציעה מסוכנת לנחקר. כעבור יומיים, פונה ערביד לבית חולים כשהוא במצב קשה, לפי פרקליטו הוא סובל משברים בחזה ודימום פנימי והוא מורדם ומונשם.


ישנה אפשרות שערביד סבל ממצב בריאותי לקוי שהוחמר במהלך החקירה, אבל סביר יותר שהופעל נגדו כוח בלתי סביר ובלתי מידתי. אם אכן זה מה שאירע, חקירת המבת"ן - היחידה במשרד המשפטים שחוקרת תלונות נגד חוקרי שב"כ - צפויה להמליץ על אמצעים פליליים.

מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה התייחס היום לנושא ואמר כי ישראל "נושאת באחריות המלאה" על חייו של סאמר ערביד. הנייה הוסיף כי "הכיבוש הציוני עוד ישלם את המחיר על פשעיו נגד האסירים".

אתמול הותר לפרסום כי כוחות הביטחון עצרו את חברי החוליה. לפי שב"כ, ערביד, בכיר בארגון החזית העממית בן 44 מרמאללה, עמד בראש התשתית, הכין את המטען ואף הפעיל אותו ברגע שהבחין במשפחת שנרב מגיעה למקום.