מתקנים באיראן
צילום: אי-פי

אזהרה באיראן: העלו כוננות במתקני הנפט מפני התקפה

שר הנפט הזהיר מפני התקפה פיזית או מתקפת סייבר לאור החרפת הסנקציות והמתקפה על מתקני הנפט בסעודיה
בן יניב
30 בספטמבר 2019
00:26

שר הנפט של איראן, ביג'אן זנגאנה, פרסם אמש (ראשון) אזהרה לכל מנהלי מתקני הנפט במדינה. "יש להעלות כוננות בכל המתקנים מפני התקפה פיזית או מתקפת סייבר, לאור החרפת משטר הסנקציות והמתקפה על מתקני הנפט בסעודיה", הזהיר.

סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי ברשתות החברתיות באיראן פורסם שבתחילת שבוע שעבר, ספגו כמה חברות פטרו-כימיות מתפקות סייבר שפגעו בפעולתן השוטפת באופן זמני. ביום שישי טען נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצות הברית הציעה להסיר את כל הסנקציות מעל איראן, בתמורה להתחלת משא ומתן בין המדינות. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכחיש את הדברים: "איראן ביקשה שנסיר את הסנקציות - אמרתי לה לא".

לפני כשבועיים הותקפו בסעודיה מפעלים של ענקית הנפט אראמקו. במקום פרצו שריפות בעקבות תקיפה של מטוסים ללא טייס במפעלים בעיר בוקיאק, שבמזרח המדינה, ובחורייס ממזרח לבירה ריאד. כמה שעות לאחר הפיצוצים, המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, קיבלו אחריות על תקיפת המל"טים נגד מתקני החברה בסעודיה. לפי ההודעה, הם השתמשו בעשרה מטוסים ללא טייס לביצוע התקיפה.

כמה ימים אחרי התקיפה, האשים צבא סעודיה כי איראן עומדת מאחורי ההתקפה נגד מתקני הנפט. דובר צבא סעודיה, תורכי אל-מאליכי, הציג במהלך מסיבת עיתונאים שברים של הטילים ושל המל"טים שנעשה בהם שימוש בתקיפה.