מוחמד בן סלמאן
צילום: אי-פי

יורש העצר הסעודי: העולם צריך להתאחד נגד איראן

מוחמד בן סלמן הזהיר כי מחירי הנפט עלולים להאמיר "בשיעור שקשה להעלות על הדעת". יורש העצר הבהיר כי הוא מעדיף פתרון מדיני למשבר במפרץ על פני פעולה צבאית
סוכנויות הידיעות
30 בספטמבר 2019
03:07

יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמן, אמר הלילה (שני) כי מחירי הנפט הגולמי עלולים להאמיר "בשיעור שקשה להעלות על הדעת" אם העולם לא ישלב ידיים וירתיע את איראן. עם זה הבהיר כי הוא מעדיף פתרון מדיני למשבר במפרץ על פני פעולה צבאית.

בריאיון לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS קרא בן סלמן לקהילה הבינלאומית לפעול בתקיפות נגד איראן, והזהיר מפני הסלמה שתסכן אינטרסים בינלאומיים. עוד אמר יורש העצר הסעודי כי הוא מסכים עם דבריו של שר החוץ האמריקני מייק פומפאו, שאמר כי המתקפה על מתקני הנפט בממלכה לפני כשבועיים הייתה אקט של מלחמה של המשטר בטהראן.

"מלחמה בין סעודיה לאיראן תמוטט את הכלכלה העולמית. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ צריך להיפגש עם נשיא איראן חסן רוחאני על מנת לרקום הסכם גרעין חדש", הוסיף בן סלמן.

אמש פרסם שר הנפט של איראן, ביג'אן זנגאנה, אזהרה לכל מנהלי מתקני הנפט במדינה. "יש להעלות כוננות בכל המתקנים מפני התקפה פיזית או מתקפת סייבר, לאור החרפת משטר הסנקציות והמתקפה על מתקני הנפט בסעודיה", הזהיר.

לפני כשבועיים הותקפו בסעודיה מפעלים של ענקית הנפט אראמקו. במקום פרצו שריפות בעקבות תקיפה של מטוסים ללא טייס במפעלים בעיר בוקיאק, שבמזרח המדינה, ובחורייס ממזרח לבירה ריאד. כמה שעות לאחר הפיצוצים, המורדים החות'ים בתימן, שנתמכים על ידי איראן, קיבלו אחריות על תקיפת המל"טים נגד מתקני החברה בסעודיה. לפי ההודעה, הם השתמשו בעשרה מטוסים ללא טייס לביצוע התקיפה.

כמה ימים אחרי התקיפה, האשים צבא סעודיה כי איראן עומדת מאחורי ההתקפה נגד מתקני הנפט. דובר צבא סעודיה, תורכי אל-מאליכי, הציג במהלך מסיבת עיתונאים שברים של הטילים ושל המל"טים שנעשה בהם שימוש בתקיפה.