אנשי מיליציות שיעיות בעיראק
צילום: אי-פי

ראש ממשלת עיראק: ישראל אחראית לתקיפות במדינה

עאדל עבד אל-מהדי אמר כי כך עולה מחקירת התקיפות נגד המיליציות השיעיות לאחרונה. במקביל, עיראק וסוריה שבו ופתחו את מעבר הגבול ביניהן בעיר אל בוכמאל, אשר מאפשר גישה קלה יותר למיליציות השיעיות
מעיין אלטמן
30 בספטמבר 2019
16:14
עודכן ב 17:12

ראש ממשלת עיראק עאדל עבד אל-מהדי אמר היום (שני) כי חקירת התקיפות על בסיסי המיליציות השיעיות בארצו בתקופה האחרונה, מעלה שישראל עומדת מאחוריהן. אל-מהדי אמר את הדברים לרשת אל-ג'זירה. עוד אמר נשיא עיראק כי מדינתו תצטרף לכל קואליציה שתבטיח ביטחון במפרץ הפרסי, אך בתנאי שתכלול את כל מדינות המפרץ.

לפני כשבועיים אמר נשיא עיראק דווקא כי אין "הוכחות ממשיות" לכך שישראל היא זאת שביצעה את התקיפות נגד בסיסים של המיליציות השיעיות. אל-מהדי לא שלל את האפשרות שישראל היא שביצעה את התקיפות, אך הסביר כי פרט לידיעות עיתונאיות אין בידי עיראק ראיות לכך וכי מדינתו זקוקה לעדויות מוחשיות כדי לפעול במישור הדיפלומטי. 

בתוך כך, עיראק וסוריה פתחו מעבר גבול מרכזי ביניהן, כשבע שנים לאחר שנסגר בשל מלחמת האזרחים בסוריה והמלחמה בדאעש. פתיחת המעבר, מהעיירה אל-קאים בעיראק לאל-בוכמאל בסוריה, תאפשר גם למיליציות הנתמכות בידי איראן גישה קלה יותר למזרח סוריה. הפתיחה נדחתה כמה פעמים בשל התקיפות באזור המיוחסות לישראל.

מוקדם יותר היום אמר מפקד משמרות המהפכה האיראניות הגנרל חוסיין סלאמי כי השמדת ישראל "אינה חלום אלא מטרה הניתנת להשגה".

במקביל, ועל רקע המתיחות במפרץ הפרסי, דובר הממשלה בטהראן מסר לסוכנות ידיעות מקומית סעודיה העבירה מסרים לנשיא איראן חסן רוחאני באמצעות מנהיגים של מדינות זרות. הדובר לא פירט על תוכן המסרים, אך אמר כי אם הסעודים מעוניינים באמת לשנות את התנהגותם, איראן תברך על כך. איראן שבה והכחישה היום כי הייתה מעורבת בהתקפה על מתקני הנפט בסעודיה לפני כשבועיים.