דונלד טראמפ ומייק פומפאו
צילום: אי-פי

דיווח בארה"ב: פומפאו לקח חלק בשיחה של טראמפ עם נשיא אוקראינה

עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, נדרש רשמית למסור מסמכים הקשורים לפרשה לשלוש ועדות של בית הנבחרים, אשר חוקרות האם יש לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא האמריקני
גיא בריצמן
30 בספטמבר 2019
23:49

שר החוץ האמריקני מייק פומפאו לקח חלק בשיחה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ עם מקבילו האוקראיני ולודימיר זלנסקי, שבעקבותיה החל הליך הדחה נגד טראמפ. כך מדווח הערב (שני) הוול סטריט ז'ורנל מפי גורם בכיר במשרד החוץ האמריקני.

השיחה הסודית וג'ו ביידן: מה הוביל לאיום ההדחה?

בתוך כך, עורך דינו של טראמפ, רודי ג'וליאני, נדרש רשמית למסור מסמכים הקשורים לפרשה לשלוש ועדות של בית הנבחרים, החוקרות אם יש מקום לפתוח בהליך הדחה נגד הנשיא האמריקני. בזימון ששלחו הוועדות לג'וליאני צוין כי עליו למסור את המסמכים לא יאוחר מאמצע החודש הבא. ג'וליאני אמר בעבר כי יעיד אך ורק באישורו של טראמפ.

רשת NBC מדווחת כי היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית לשעבר ג'ון בולטון אמר היום כי התנגד לשיחה בין טראמפ לזלנסקי ביולי האחרון. לפי הדיווח, בולטון אמר שדאג כי טראמפ לא יתאם עם יועציו מה לומר בשיחה, ועלול להעלות נושאים אישיים.


לאורך היממה האחרונה התייחס טראמפ לפרשה בהזדמנויות שונות, ותקף כמה פעמים את יו"ר ועדת המודיעין של בית הנבחרים אדם שיף. הנשיא האמריקני אף האשים את שיף בבגידה. בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ כי שיף הציג לקונגרס ולציבור האמריקני גרסה כוזבת של השיחה בינו לבין זלנסקי. כשנשאל טראמפ על ידי עיתונאים בבית הלבן אם הוא יודע את זהות איש המודיעין שהדליף את פרטי השיחה עם נשיא אוקראינה, ענה נשיא ארצות הברית: "אנחנו מנסים לברר מי זה".

הנשיא האוקראיני אמר היום בנושא כי לא סביר שארצו תפרסם את תמלילי השיחות שלו עם טראמפ, אף שממשל טראמפ פרסם את תוכנה של אחת השיחות. בעניין הדרישה לפתוח בחקירה נגד המועמד הדמוקרטי ג'ו ביידן ונגד בנו אמר נשיא אוקראינה כי ארצו מוכנה לחקור כל מקרה של הפרת חוק בתחומה, אך היא מדינה עצמאית ואינה מקבלת פקודות מאיש.