נשיא ארה"ב טראמפ וראש ממשלת אוסטרליה מוריסון
צילום: אי-פי

דיווח בארה"ב: טראמפ לחץ על ראש ממשלת אוסטרליה לסייע לו

לפי הניו יורק טיימס, הנשיא האמריקני ניסה לשכנע בשבועות האחרונים את סקוט מוריסון שיעזור לו בהשתקת החקירה שעסקה במעורבות הרוסית בבחירות ב-2016. ממשלת אוסטרליה אישרה את קיום השיחה
מערכת כאן חדשות
01 באוקטובר 2019
01:24

העיתון האמריקני הניו-יורק טיימס דיווח הלילה (שלישי) כי נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, לחץ על ראש ממשלת אוסטרליה סקוט מוריסון שיסייע לו בפרשת ההתערבות הרוסית בבחירות בארצות הברית בשנת 2016. מהדיווח עולה כי בשיחה שערכו השניים בשבועות האחרונים, ניסה טראמפ לשכנע את מוריסון שיעזור בהשתקת החקירה של התובע המיוחד רוברט מולר. 

לפי הדיווח, הנשיא האמריקני ביקש ממוריסון לעזור לתובע הכללי של ארצות הברית וויליאם בר במציאת מידע שיטייח את החקירה. גורם בממשלת אוסטרליה אישר את קיום השיחה, ואמר כי "הממשלה האוסטרלית תסכים לשתף פעולה כדי לשפוך אור על העניין". עוד דיווח העיתון כי הבית הלבן הגביל את הגישה לתמליל השיחה בין המנהיגים.

בתוך כך, הוושינגטון פוסט דיווח כי התובע הכללי קיים שיחות פרטיות עם גורמי ביון בבריטניה ובאיטליה. לפי הדיווח, בר ביקש מהם מידע מפליל על גופי המודיעין האמריקניים החוקרים את המעורבות הרוסית בבחירות.

בחודש מרץ השנה הסתיימה חקירת המעורבות הרוסית בבחירות לנשיאות, לאחר שמולר הגיש את דוח החקירה לתובע הכללי. בחקירה נבדק הקשר האפשרי בין צוות הקמפיין של טראמפ לבין רוסיה, וחשדות לשיבוש הליכי משפט. זמן קצר לאחר שקיבל לידיו את הדוח, ציין בר כי אין עדויות לכך שאנשיו של הנשיא שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות. 

כחודש לאחר מכן פורסמה הגרסה המצונזרת והמקוצרת של דוח החקירה, ובמסיבת עיתונאים חזר התובע הכללי על ההצהרה כי אין עדויות לכך שאנשיו של נשיא ארצות הברית שיתפו פעולה עם הרוסים כדי להטות את תוצאות הבחירות. התובע הכללי ציין כי "הדוח מראה שהיה רצון להתערב, אך לא נמצא כי מי מאנשי טראמפ פעל בשיתוף פעולה בנסיונות הפריצה". התובע הכללי גם קבע שלא היה שיבוש הליכי חקירה. הנשיא האמריקני הגיב: "לא הייתה מעורבות ולא היה שיבוש - זיכוי מוחלט".