פגישת הנשיא מקרון וראש ממשלת סודן האמדוק ביום שני
צילום: אי-אף-פי

יחסים דיפלומטיים עם ישראל? שרת החוץ הסודאנית: "לא עכשיו"

מקורות דיפלומטיים רמזו כי יחסים כאלה עשויים לסייע בהסרת סודאן מהרשימה האמריקנית של המדינות התומכות בטרור - מה שיביא להסרת הסנקציות נגדה ולסיוע כספי אירופאי
גדעון קוץ
02 באוקטובר 2019
05:06

"לא עכשיו", השיבה שרת החוץ של סודאן, אסמה מוחמד עבדאללה, לשאלת כאן חדשות באשר לכוונת חרטום לכונן יחסים דיפלומטיים עם ישראל. זאת לאחר שמקורות דיפלומטיים רמזו כי יחסים כאלה עשויים לסייע בהסרת סודאן מהרשימה האמריקנית של המדינות התומכות בטרור, מה שיביא להסרת הסנקציות הכרוכות בכך.

נשיא צרפת עמנואל מקרון הבטיח ביום שני בפגישה בפריז עם עבדאללה האמדוק, ראש "ממשלת המומחים" בסודאן, להעביר לסודאנים סיוע של 60 מיליון אירו, 15 מתוכם באופן מיידי - אם היא אכן תוסר מרשימת הטרור. הוא אף הבטיח לפעול מול ארה"ב לשם כך. האמדוק הודה למקרון ואמר כי "הטרור נוגע לממשל הקודם, העם הסודאני אינו עם של טרוריסטים". לדבריו, המגעים שקיים עם הממשל האמריקני בנידון "מעודדים".

"ממשלת המומחים" הסודאנית מונתה אחרי המהפכה במדינה והיא אמורה לנהל את ענייניה עד לבחירות שייערכו על פי המתוכנן ב-2022. בחודשים האחרונים פורסמו ידיעות על קשרים כביכול בין גורמים בישראל לגורמי הממשל בסודן בתקופת שלטונו של עומר אל-בשיר שהודח. על פי הערכות, קשרים אלו שנוהלו לכאורה מהווים כעת מכשול לכינוון יחסים פורמלים עם המשטר החדש, שהוא תוצאה של הסכם בין הצבא למפלגות אופוזיציה. עם זאת, יש לציין כי מנהיג באופוזיציה הפרו-סעודית, מובאראק אל מהדי, הביע לא פעם את תמיכתו בכינון יחסים עם ישראל.