גנץ ולפיד, ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

המחלוקת בין גנץ ללפיד: כיצד יפעלו אם נתניהו יוותר על הבלוק?

רה"מ יתייעץ עם חברי מפלגות הימין באשר לתזמון החזרת המנדט לנשיא. המחלוקת בין גנץ ללפיד - כיצד לפעול אם נתניהו יוותר על השותפות מימין?
זאב קם
02 באוקטובר 2019
08:35
עודכן ב 09:10

מחלוקת שהתגלעה בין ראשי מפלגת כחול לבן, חברי הכנסת בני גנץ ויאיר לפיד, מתמקדת בשאלה מה יקרה אם ראש הממשלה נתניהו ומפלגת הליכוד יוותרו על גוש 55 המנדטים, עם מפלגות הימין והמפלגות החרדיות. במצב כזה גנץ יהיה מוכן לאפשר לנתניהו להיות הראשון ברוטציה, לפחות עד להגשת כתב אישום (במידה ויהיה כזה).

נכון לעכשיו, לפיד מתנגד לאפשר לנתניהו להיות הראשון, גם אם בליכוד יוותרו על הגוש. בכל מקרה, לפיד וגנץ מסכימים שכל עוד אין ויתור של הליכוד על ההסכם עם גוש הימין, אין טעם להתקדם במשא ומתן עם הליכוד. למרות זאת, גורמים במפלגת כחול לבן אומרים שמבחינתן פגישת גנץ-נתניהו לא בוטלה אלא נדחתה בכמה ימים, כדי לא להקל על נתניהו לדחוק את נושא השימוע מהכותרות באמצעות קיום הפגישה היום.


הסיבה המרכזית שבגינה נתניהו מכנס היום את ראשי מפלגות הימין והחרדים היא כדי להתייעץ עמם בשאלת החזרת המנדט לנשיא ולקבל מהם גיבוי להחלטה להחזירו. הרצון של נתניהו הוא שהחלטה על החזרת המנדט תתקבל במשותף על ידי כל הגוש ולא רק על ידי הליכוד.

השר זאב אלקין מצוות המשא ומתן של הליכוד אמר הבוקר (רביעי) בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב כי ככל הנראה ימליץ לנתניהו בפגישה עם ראשי מפלגות הימין היום להחזיר את המנדט לנשיא בימים הקרובים: "אני לא רואה יכולת להמשיך לקיים מו"מ בצורה שצד שני אומר 'אין לי מה לשבת איתך ואני לא מביא לך אף תשובה'. זה לא אומר לפוצץ את שיחות האחדות - כשהמנדט יהיה אצלם שיזמינו אותנו נמשיך לדבר על אחדות, אבל אם למישהו יש כל מיני חזיונות שווא לפוטש בליכוד בסוף של התהליך הזה אז בואו נגיע מהר לסוף".

האזינו לריאיון עם השר זאב אלקין בכאן רשת ב

מנגד, חבר הכנסת יועז הנדל מכחול לבן אמר בריאיון לכאן רשת ב: "התחושה שיש לנו היא שאלקין ונתניהו עסוקים במשחק האשמות ולא ברצון אמיתי לייצר ממשלת אחדות. אנחנו מגיעים לפגישות האלה ומגלים כל פעם מחדש שלא באמת רוצים לנהל מו"מ אלא שזה מעטפת למשחק האשמות, לא באמת מתכוונים לדון בנושאי מהות, לא באמת מגיעים עם גמישות כלשהי".

אמש הודיעה מפלגת כחול לבן כי לא תתקיים היום הפגישה שתוכננה בין גנץ לנתניהו. בנוסף, בוטלה הפגישה שתוכננה בין צוותי המו"מ של שתי המפלגות. בליכוד נמסר בתגובה כי "נדהמו" מהחלטת כחול לבן לפוצץ את המו"מ ולבטל את הפגישות. בהמשך נתניהו שב וקרא לגנץ "לנהוג באחריות" ולהיפגש עימו היום כמתוכנן, כדי למנוע בחירות.