סאמר ערביד, ראש חוליית המחבלים שרצחה את שירה שנרב
צילום מסך

סגן ראש השב"כ לשעבר: פיגועים יכלו להימנע אם היינו יכולים ללחוץ יותר בחקירות

יצחק אילן, שהיה ראש אגף החקירות, טוען בריאיון לכאן רשת ב שלא קיימים עינויים בשב"כ: "זו אגדה אורבנית". האזינו
קלמן ליברמן
02 באוקטובר 2019
11:48

סגן ראש השב"כ לשעבר יצחק אילן תיאר בריאיון לכאן רשת ב כיצד היו יכולים להימנע פיגועים לו יכלו חוקרי שב"כ ללחוץ יותר על הנחקרים. "תארו לכם כיצד חיים אנשי שב"כ", אמר. בריאיון מתייחס אילן לכך שראש חוליית המחבלים שרצחה את רנה שנרב אושפז במצב קשה בתום חקירתו.

האזינו לריאיון עם יצחק אילן בכאן רשת ב

אילן, שהיה מנהל אגף החקירות, מסביר כי בשב"כ לא מענים עצירים - "זו אגדה אורבנית". לדבריו, הוא לא נתקל בתפקידו במקרה של עציר שסיים חקירה על סף מוות. "זה מקרה מאוד חריג", המשיך. "אסור לענות גם אם מדובר בארגון רצחני ביותר שרוצה להשמיד את המדינה שלנו".

"בישראל אין הגדרה למילה 'עינויים', אך השב"כ חתום על אמנת רומא, שלפיה עינוי הוא גרימת כאב קשה, ארוך ומתמשך", מסביר אילן. לטענתו, הוא לא יודע מה קרה בחקירה של ערביד - ראש חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע במעיין דני שבו נרצחה רנה שנרב. "אני אפילו לא יודע אם הוא נחקר בחקירת צורך", אמר. "פינוי לבית חולים - היה עדיף אם לא היה קורה, צריך לבדוק והמבת"ן יעשה את זה".

בתחילת השבוע אושפז סאמר ערביד במצב קשה מאוד לאחר שדיווח במהלך החקירה כי אינו חש בטוב. משב"כ נמסר בתגובה: "בהתאם לנהלים, הוא הועבר לטיפול רפואי". לטענת עורך דינו של ערביד, הוא נעצר כמה ימים לאחר הפיגוע ושוחרר לאחר שנדחתה בקשה לאישור צו מנהלי נגדו. בהמשך - נעצר שוב בעקבות המידע שהגיע על המטען הנוסף שתכננה החוליה להפעיל.