בית הדין הרבני הגדול
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אחרי 20 שנה במעצר: סרבן הגט שוחרר מבלי שנתן גט

מאיר גורודצקי הוא סרבן הגט הראשון שהורשע בהליך פלילי. עו"ד ניצן כספי שילוני המייצגת את העגונה: "חייב להתבצע שינוי עומק בתחום שיאפשר אלטרנטיבות למוסד המקובע והמיושן"
ורד פלמן
02 באוקטובר 2019
12:47

מאיר גורודצקי, סרבן הגט הראשון שהורשע בהליך פלילי, משתחרר היום (רביעי) לאחר כ-20 שנים שבהן היה במאסר או במעצר. בכל השנים הללו ועל אף הסנקציות שנקבעו לו, סירב גורודצקי לתת גט לאשתו צביה.

גורודצקי הורשע בהפרת הוראה חוקית באפריל 2019 ומאז נכלא ונאסר כמה פעמים. כעת עם שחרורו לאחר כ-20 שנה, בית המשפט נתן צו הגנה לעגונתו צביה, לבקשת פרקליטתה. מדובר בצו שאוסר על האדם שנגדו הוצא להיכנס לדירה שבה מתגורר בן משפחתו או להתקרב אליה, להטריד את בן משפחתו בכל דרך ובכל מקום ולעשות דברים שמונעים מבן משפחתו מלהשתמש בנכס ששייך לאותו בן משפחה, גם אם לאותו אדם ישנה בעלות מסוימת על הנכס.

עו"ד ניצן כספי שילוני המייצגת את העגונה צביה מסרה: "המקרה של מאיר גורודצקי מדגים את הכישלון והאבסורד שבשיטת הגירושים התקפה בישראל, ואת הפגיעה האנושה שלה בנשים. במשך יותר מ-20 שנה ניסתה צביה גורודצקי להתגרש מבעלה המתעלל וסרבן הגט. בית הדין הרבני הטיל עליו סנקציה של מאסר שמטרתו ללחוץ עליו לתת גט. ואולם שיטה זו נכשלה וגורודצקי מעולם לא נתן גט לאשתו".

עו"ד כספי הוסיפה כי "יצוין כי יש עוד מאות נשים במצבה של גורודצקי במדינת ישראל שנמנעת מהן זכות היסוד לחירות ולאוטונומיה. המסקנה היא שעל בתי הדין הרבניים לעשות שימוש בפרקטיקות שמאפשרות לסיים נישואים גם ללא הסכמתו של הבעל, כמו למשל הפקעה וביטול נישואים".

בהתייחס למקרה הפרטי של מרשתה, ציינה עו"ד כספי: "לפני כשנה צביה שוחררה מנישואיה באמצעות בית דין פרטי שהקים מרכז צדק לנשים, בראשותו של הרב דניאל שפרבר. בית הדין הפרטי נתן החלטה בעלת תוקף הלכתי שהורתה על ביטול נישואיה. כל עוד בתי הדין הרבניים הממלכתיים לא מאמצים דרכים אלו, נשים ימשיכו להיות תקועות בנישואים לא רצויים. אין כל ספק שחייב להתבצע שינוי עומק בתחום שיאפשר אלטרנטיבות למוסד המקובע והמיושן".