חמינאי
צילום: אי-פי

איראן: נמשיך לצמצם התחייבויותינו בהסכם הגרעין

המנהיג העליון חמינאי טען כי ארצו תמשיך בכך עד שישיגו את התוצאה הרצויה. בהתייחס להחרפת הסנקציות מצד ארה"ב אמר שהמסרים הסותרים מהאמריקנים "אינם מתקבלים על הדעת"
מתי ברנהרט
02 באוקטובר 2019
14:44

המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי אמר היום (רביעי) כי ארצו תמשיך לצמצם את מחויבויותיה תחת הסכם הגרעין. לטענתו טהראן תמשיך בכך עד שישיגו את התוצאה הראויה. מוקדם יותר אמר רוחאני שהמסרים הסותרים מצד ארצות הברית "אינם מתקבלים על הדעת".

לטענתו, בפגישות אישיות האמריקנים מביעים נכונות לשיחות, אך בפומבי אומרים שיחמירו את הסנקציות. חמינאי הוסיף לבקר את ארצות הברית ואמר כי היא הוציאה מיליארדי דולרים לחימוש דאעש: "הם המשיכו לתמוך בהם וכשדאעש נכנעו, ארצות הברית הטיסה את מסוקיה על מנת לפלס דרך לחברי דאעש לברוח. ראש מדינה סיפר לי כי הם יכלו לראות בבירור דרך לווין כי כוחות דאעש מכרו נפט בתמיכת האמריקנים".

האתר פוליטיקו דיווח אתמול כי נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ ונשיא איראן, חסן רוחאני, הגיעו להבנות על חזרה לשיחות בין המדינות ואולם איראן חזרה בה, משום שדרשה שארצות הברית תסיר את העיצומים כבר בתחילת התהליך. בסופו של דבר, הניסיון להידברות על בסיס המסמך נכשל, לאור דרישתו של רוחאני לאינדיקציה מצדו של טראמפ כי יסיר את הסנקציות מעל איראן כבר בתחילת התהליך.

בתחילת השבוע שר הנפט של איראן, ביג'אן זנגאנה, פרסם אזהרה לכל מנהלי מתקני הנפט במדינה. "יש להעלות כוננות בכל המתקנים מפני התקפה פיזית או מתקפת סייבר, לאור החרפת משטר הסנקציות והמתקפה על מתקני הנפט בסעודיה", הזהיר.

סוכנות הידיעות רויטרס ציינה כי ברשתות החברתיות באיראן פורסם שבתחילת שבוע שעבר, ספגו כמה חברות פטרו-כימיות מתפקות סייבר שפגעו בפעולתן השוטפת באופן זמני. ביום שישי טען נשיא איראן חסן רוחאני כי ארצות הברית הציעה להסיר את כל הסנקציות מעל איראן, בתמורה להתחלת משא ומתן בין המדינות. נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכחיש את הדברים: "איראן ביקשה שנסיר את הסנקציות - אמרתי לה לא".