יורש העצר הסעודי, בן סלמאן
צילום: אי-פי

"תפקוד לקוי": בית המלוכה הסעודי נגד יורש העצר

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, הביקורת מגיעה על רקע תפקודו של מוחמד בן סלמאן באירוע תקיפת מתקני הנפט במדינה. עוד דווח כי חלק מן המבקרים אמרו שאינם בוטחים במנהיגותו
איתמר מרגלית
03 באוקטובר 2019
02:00

התסכול בבית המלוכה הסעודי מהנהגתו של יורש העצר, מוחמד בן סלמאן, הולך וגובר - כך דיווחה הלילה (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס. זאת על רקע תפקודו של הנסיך באירוע תקיפת מתקני הנפט במדינה לפני כשבועיים. על פי הדיווח, הביקורת באה מבית המלוכה ומהאליטה הכלכלית במדינה. חלק מן המבקרים אמרו כי הם אינם בוטחים במנהיגותו של בן סלמאן, וכי תפקודו לפני המתקפה המיוחסת לאיראן היה לקוי.

ביום שני האחרון מסר דובר הממשלה בטהראן לסוכנות ידיעות מקומית כי סעודיה העבירה מסרים לנשיא איראן, חסן רוחאני, באמצעות מנהיגים של מדינות זרות. הוא לא פירט על תוכן המסרים, אך אמר כי אם הסעודים מעוניינים באמת לשנות את התנהגותם - איראן תברך על כך. 

בן סלמאן בן ה-33 התגבר בשנים האחרונות על כמה יריבים משמעותיים בקרב הירושה המתנהל במשפחת המלוכה הסעודית. כך שהוא מסתמן כעת כיורשו של המלך סלמאן החולה. עם זאת, היורש הצעיר קנה לעצמו בדרך לא מעט אויבים שרק מייחלים למפלתו. 

במרץ האחרון דיווח הגרדיאן הבריטי כי המתיחות בין מלך סעודיה בין יורש העצר הולכת וגוברת, בעקבות מחלוקת בשורה של סוגיות הקשורות למדיניות החוץ של סעודיה, בהן המלחמה בתימן. בדיווח נטען כי המתיחות בין הצדדים החלה מאז חיסול העיתונאי הסעודי ג'מאל ח'אשוקג'י, שלפי ה-CIA בן סלמאן היה מי שהורה לבצעו. מתיחות זו הגיעה לשיא בפברואר האחרון, כאשר המלך ביקר במצרים והוזהר על ידי יועצו כי יש סיכון למהלך פוטנציאלי נגדו מתוך הממלכה.