חפש
Languages
חלק מיוצרי הסדרה "הנערים"
צילום: אי־פי

יוסף סידר, מיוצרי הסדרה "הנערים": הסטנו את הזרקור מהעמדה שלנו לסבל של האחר

הבמאי לכאן רשת ב על זעם נתניהו: "זה טוב לנו מבחינת יחסי ציבור. מצד שני אם הוא היה מתמסר לזה, הוא היה מרוויח משהו ואולי בעקיפין אנחנו היינו מרוויחים משהו"
דקל סגל
03 באוקטובר 2019
09:56

"חשבתי שאף אחד לא יצפה בסדרה. נכנסו למיץ של הזבל של המציאות שלנו": כך אמר היום (חמישי) יוסף סידר, אחד היוצרים של הסדרה "הנערים" שבמרכזה חטיפתו ורציחתו של הנער מוחמד אבו ח'דיר, שעוררה סערה והביאה את ראש הממשלה בנימין נתניהו לקרוא להחרמתה. בריאיון לירון דקל ועמית סגל אמר: "לא יודע לעשות סדרה שתעבוד עובר הצופה האמריקני. עבור הצופה היהודי או הפלסטיני אנחנו מספקים משהו מבפנים, עם דקויות, ואני מקווה שאנחנו מרחיבים את הדיון".

האזינו לריאיון המלא עם אחד מיוצרי "הנערים" לכאן רשת ב

"חשבתי שזה טוב לנו מבחינת יחסי ציבור", אמר סידר על תגובת נתניהו והוסיף: "מצד שני אני חושב שראש הממשלה שלנו הוא אדם משכיל, הוא הגיב לזה בהקשר של מערכת בחירות. אם הוא היה מתמסר לזה, הוא היה מרוויח משהו ואולי בעקיפין אנחנו היינו מרוויחים משהו".

על שם הסדרה, שחוללה סערה עצומה בגלל שנדמה כי היא מתייחסת לנערים היהודים, אמר: "אני מציע לא לתת יותר מדי משמעות ופרשנות לשם של הסדרה. כמו שאתם יודעים – שם או כותרת בוחרים אחרי שבודקים כל מיני אופציות אחרות. בסוף 'הנערים' תפס כי זה קשור לסדרה, יש לזה פאתוס". 

עוד סיפר סידר על הרעיון שעמד מאחורי הסדרה: "ההיסטוריה היהודית היא היסטוריה של קורבנות ובצדק. בנקודה הזאת בהיסטוריה – ישראל חזקה. יהודים נהנים משפע כלכלי וביטחוני. כל מי שלא עיוור – רואה שבסיטואציה שבה היום אנחנו חיים יש אנשים שסובלים יותר מאיתנו. בחרנו להסיט את הזרקור מהעמדה שלנו לסבל של האחר – זאת בחירה שעשינו. לא חושב שחטאנו למציאות ואנחנו עומדים מאחרי זה".

על השאלה מדוע אומנים פלסטינים לא יוצרים סדרות המבקרות את התנהלותם, ענה: "חברה חופשית יכולה לבדוק את עצמה באומץ. חברה שחיה תחת כיבוש לא יכולה. פוליטיקת־השכול הפלסטינית מרתקת – היא דומה לזו הישראלית".