נתניהו, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו שוקל בחירות בזק בליכוד, גדעון סער: "אני מוכן"

במפלגה אומרים כי המטרה היא "לנפץ את אשליית המרד בליכוד" • גדעון סער רמז על כוונתו להתמודד: "אני מוכן" • ישראל כץ: אתמוך בנתניהו
מיכאל שמש ויערה שפירא
03 באוקטובר 2019
13:31
עודכן ב 14:58

במפלגת הליכוד אמרו היום (חמישי) כי ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל אפשרות לקיים פריימריז בזק לראשות המפלגה. מטרת המהלך, לטענת המפלגה, היא "ניפוץ אשליית 'המרד בליכוד' שלו מייחלות מפלגות אחרות, דבר שמעכב אותן מלהצטרף לממשלת אחדות". מיד אחרי הודעת הליכוד רמז מספר 6 ברשימה גדעון סער על כוונתו להתמודד: "אני מוכן".

שר החוץ ישראל כץ הבהיר כי יתמוך בנתניהו אם יתקיימו הפריימריז. ״אם בגלל סרבנות כחול לבן ופסילתם את נתניהו מלכהן כראש ממשלה ייגזר על הציבור לקיים בחירות נוספות, הליכוד כולו יתאחד סביב נתניהו כמועמדו לראשות הממשלה", אמר. גם השרה מירי רגב הבהירה כי תתמוך בנתניהו, ובריאיון לכאן 11 היא אמרה: "ברור לחלוטין שאם יהיה פריימריז אני אתמוך רק ברה"מ נתניהו, ואני אדאג לכך שגם חברים נוספים יעשו את זה".


מיכל שיר, מספר 31 ברשימת הליכוד ומקורבת לסער, הבהירה כי תתמוך בו אם יתמודד במירוץ מול ראש הממשלה. מקורבו של נתניהו, מיקי זוהר, הבהיר כי יתמוך בו. פרט לסער, ישנם חברים נוספים בליכוד שמחכים "על הקווים" להתמודדות על ראשות המפלגה. השר אלי כהן מהליכוד הבהיר בריאיון לכאן חדשות ש"כולנו מאוחדים סביב נתניהו". 

מוקדם יותר היום, לאחר פחות משעה, תמה פגישתם של נתניהו ויו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן. השניים נפגשו הבוקר על מנת לדון בהתפתחויות האחרונות במגעים להרכבת הממשלה. חשיבות הפגישה מבחינת נתניהו היא להראות לציבור שהוא עושה עוד מאמץ למנוע בחירות, לאחר הקריאות שהשמיע לממשלת אחדות. מהליכוד נמסר: "בפגישה לא הושגה פריצת דרך".


מישראל ביתנו נמסר כי ליברמן דבק בעמדתו ואמר בפגישה ש"ממשלת אחדות היא צו השעה, ובחירות נוספות לא ישנו את המפה הפוליטית באופן מהותי. הדרך הנכונה היא גיבוש קווי יסוד משותפים בין ישראל ביתנו, הליכוד וכחול לבן".

שני הצדדים הבהירו לפני הפגישה שאין להם כוונה להתפשר על עמדות הבסיס שלהם ושאינם מגיעים עם הצהרת פשרה. בסביבת נתניהו אמרו כי ראש הממשלה יגיד לליברמן שהמפלגות החרדיות הן שותפות שלו, לכן הדרישות הרבות של יו"ר ישראל ביתנו בנושאי דת ומדינה אינן ניתנות למימוש. במפלגתו של ליברמן מבהירים שהם לא שינו את דרישתם לממשלת אחדות של הליכוד, כחול לבן וישראל ביתנו, ללא חרדים.

מפלגת ישראל ביתנו הודיעה כי עם השבעת הכנסת ה-22, שנערכת היום, הגישה המפלגה הצעות חוק בנושא חוק הגיוס, ביטול חוק המרכולים, הסמכת רבנים עירוניים לקיום הליך גיוס, חובת לימודי ליבה כתנאי לקבלת תקציב למוסד חינוכי ומתן אפשרות לתחבורה ציבורית בשבת. אתמול אמר ליברמן כי אם עד יום הכיפורים לא תהיה פריצת דרך במשא ומתן בין הליכוד לכחול לבן, ישראל ביתנו תניח הצעה משלה לשתי הסיעות.

יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס הבוקר בריאיון לירון דקל ועמית סגל בכאן רשת ב לשאלה האם בליכוד ישקלו להציע מועמד חלופי במקרה שהמנדט להרכבת הממשלה יעבור לכחול לבן. הוא ענה: "לא. מי שלא רוצה רוטציה עם נתניהו לא ירצה רוטציה עם מועמד אחר. אצלנו המנהיגים נבחרים. לא שמעתי שיש פריימריז בליכוד. הליכוד עושה את הכל כדי שלא יהיו בחירות". 

האזינו לריאיון עם יולי אדלשטיין בכאן רשת ב