רם כספי, היום
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

יום 2 לשימוע הסתיים - סנגורי נתניהו: לא היה סיקור אוהד בוואלה

צוות ההגנה של ראש הממשלה טען כי ההודעות שנשלחו לשאול אלוביץ' היו בגדר בקשות לגיטימיות של נבחר ציבור מול פרסומים נגדו. עוד נטען כי עדי המדינה אינם אמינים ובעלי אינטרס
תמר אלמוג
03 באוקטובר 2019
20:46
עודכן ב 21:25

פרטים חדשים מיום השימוע השני בתיקי ראש הממשלה, שהסתיים אחרי 11 שעות: אחרי שאתמול התמקדו הסניגורים בסוגיית ההטבות לבזק, היום (חמישי) התמקדו הטיעונים בצד השני של החשד לשוחד - הטענה כי בתמורה קיבל נתניהו סיקור אוהד באתר וואלה. בעניין זה טוענים הסניגורים כי לא היה סיקור אוהד והסיקור שכן הופיע לא היה מתת בשוחד.


פרקליטו של נתניהו יוסי אשכנזי אמר בצאתו מיום הדיונים השני כי השימוע בתיק 4000 טרם הסתיים וביום ראשון יקדישו לנושא עוד מספר שעות. "התמקדנו היום בנושא של עדי המדינה וביום ראשון נתמקד בנושא של עבירת השוחד מול עבירת המרמה והפרת האמונים", אמר.

צוות ההגנה דן בראיות ובהודעות הטקסט לשאול אלוביץ' בעניין הסיקור של נתניהו ומשפחתו. עורכי הדין טענו כי הן לא היו על דעתו, ומה שכן - היה בגדר בקשות לגיטימיות של נבחר ציבור מול פרסומים נגדו. עוד נטען כי עדי המדינה אינם אמינים ובעלי אינטרס. כפי שאתמול נטען ששלמה פילבר פעל על דעת עצמו, היום נטען שניר חפץ פנה בנוגע לאופן הסיקור עצמאית.

כחלופה לאפשרות של סגירת התיקים, כפי שטוענים הסניגורים שיקרה, נראה כי התוכנית החלופית של צוות ההגנה של נתניהו היא לנסות להביא להפחתת עבירת השוחד לעבירת הפרת אמונים, שאינה מוגדרת במדויק ולכן יטען שאינה חמורה, אינה ברורה וכי נתניהו לא ביצע אותה.


יום הדיונים השני בהליך השימוע לנתניהו התקיים היום במשרד המשפטים בירושלים. אחד מעורכי דינו של נתניהו, יוסי אשכנזי, אמר לפני תחילת הדיונים: "יש קשב רב בלשכת היועץ ואנחנו מרוצים מזה. הצגנו מסמכים שלא היו בחומרי החקירה". עורך דין אחר של ראש הממשלה, עמית חדד, ציין: "התיקים האלה חייבים להיסגר והם ייסגרו".

חבר הכנסת מיקי זוהר התייחס לשימוע הבוקר ואמר כי הוא "סומך בעיניים עצומות על היועץ המשפטי לממשלה", אך על פרקליט המדינה שי ניצן הוא אינו סומך. "הוא רתם את העגלה לפני הסוסים", אמר זוהר בריאיון למרדכי גילת ותמר אלמוג בכאן רשת ב. חבר הכנסת הבהיר כי "בימין יש פרקטיקה שונה מהשמאל - אנחנו מאמינים בריסון מערכת המשפט". 

אתמול נפתח יום הדיונים הראשון, שהתמקד בתיק 4000 - תיק בזק-וואלה. הוא הסתיים לאחר 11 שעות. לטענת נתניהו, מנכ"ל משרד התקשורת לשעבר ועד המדינה שלמה פילבר פעל על דעת עצמו. עוד נטען כי הפניות לשאול אלוביץ' בעניין הסיקור באתר וואלה נעשו על ידי רעיית ראש הממשלה, על ידי היועץ לשעבר ניר חפץ ואולי על ידי בנו יאיר - ולא על ידי נתניהו עצמו. טענות של חוסר ידיעה צפויות להישמע גם בשבוע הבא, בהמשך השימוע, במסגרת תיק 1000 - תיק המתנות.

פרקליטיו של ראש הממשלה גם ביקשו לתת ליועץ המשפטי לממשלה השלמת שימוע בכתב. מנדלבליט צפוי לקבל את ההשלמה, בתנאי שתינתן בימים הקרובים. בנוסף מנסים הפרקליטים לשכנע את היועץ לתת השלמות חקירה - שצפויות להימשך זמן רב.

מטעמו של ראש הממשלה נמסר כי פרקליטיו העלו שורה ארוכה של טיעונים שנתמכים בראיות רבות, חלקן חדשות, וכי הם סותרים לחלוטין את הטענות בכתב החשדות.