ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בכירים בליכוד: ההודעה על פריימריז - תרגיל

במפלגה אומרים כי לא יתקיימו בחירות מוקדמות וההודעה נועדה לחשוף את גדעון סער כיריבו של נתניהו
מיכאל שמש ויואב קרקובסקי
03 באוקטובר 2019
20:21

אחרי הודעתו של מספר 5 בליכוד, גדעון סער, על כך שהוא מוכן להתמודדות מול ראש הממשלה בנימין נתניהו בפריימריז בליכוד, בכירים במפלגה אומרים הערב (חמישי) - בחירות מקדימות לא יתקיימו בשלב הזה, נתניהו מוותר על הקדמת הפריימריז.


לטענת הבכירים, כל המהלך היה תרגיל שנועד לחשוף את העובדה שסער מתכונן להחליף את נתניהו כבר עכשיו. נתניהו שוחח על המהלך להקדמת הפריימריז עם בכירים בליכוד ושמע התנגדות מצדם של יריב לוין, זאב אלקין ויור מרכז המפלגה חיים כץ - ולכן סביר כעת להניח שהמהלך לא ייצא לפועל.

במקביל, במאמץ שעשוי לייתר את הניסיון להגיע לפריימריז, נתניהו מנסה להחתים את כל 55 חברי "בלוק הימין" על עצומת נאמנות, שלפיה הם יצהירו שיתמכו בנתניהו גם ב-21 הימים האחרונים, ושלא יחתמו על תמיכה בבני גנץ. 

נתניהו כינס אתמול פגישה עם ראשי הסיעות. יו"ר ימינה איילת שקד אמרה לפני הפגישה: "בלוק הימין יצוק כמו בטון". הסיבה לפגישה - נתניהו רצה לקבל מראשי הסיעות גיבוי בהחלטה להחזיר את המנדט להרכבת הממשלה לנשיא.

בניגוד למהלכים הללו, בנאומים הרשמיים נתניהו ממשיך לדבר על ממשלת אחדות. בפתח טקס הצילום המסורתי של ראשי הסיעות בכנסת, כחלק מהשבעת הכנסת ה-22, קרא נתניהו ליו"ר כחול לבן בני גנץ להצטרף לממשלת אחדות, ואמר שזהו הפתרון היחיד: "אני קשוב לרחשי ליבם של אזרחי ישראל. אני אומר לכם, המדינה לא יכולה להרשות לעצמה עוד מערכת בחירות".


"לצערי המאמץ לאחדות עוד לא נשא פרי", אמר. "בימים האחרונים השקעתי מאמצים רבים כדי להקים ממשלה יציבה. שוחחתי היום עם ליברמן וזו היתה שיחה כנה ולא מתריסה. אמרתי לו שמוכרחים ללכת יחד ולהפסיק עם מדיניות הפסילות וההחרמות. כל מי שמקבל מדינה יהודית ודמוקרטית מקובל גם עלינו. הדבר הנכון והטוב לעשות זה להגיע לפתרון הזה". 

יושב ראש כחול לבן, בני גנץ, הגיב אחרי הנאום: "שמח על הצעת הנשיא ועל כל הצעה שתוביל לאחדות. אני כבר שנה בפוליטיקה ומדבר על אחדות. הציבור אמר את דברו – כחול לבן היא המפלגה הגדולה. יש לנו רעיונות מצוינים לאחדות. אם נתניהו יפנה את מקומו בתוך שעה יש ממשלת אחדות".