ממלא מקום מפכ"ל המשטרה ניצב מוטי כהן הערב, ההפגנה
צילומים: משטרת ישראל, דוד כהן/פלאש 90

מ"מ מפכ"ל המשטרה: נשקיע את מירב המאמצים כדי למגר את האלימות בחברה הערבית

ניצב מוטי כהן אמר בדברים שנשא הערב אחרי ההפגנה במג'ד אל כרום כי המשטרה מטפלת בתופעת האלימות הגואה במגזר הערבי "באופן רחב, מקיף ונחוש". השר ארדן: "זהו מצב חירום"
אורלי אלקלעי
03 באוקטובר 2019
23:09

"בתקופה האחרונה אנו עדים להתגברות רצף אירועי האלימות בחברה הערבית בישראל", אמר הערב (חמישי) ממלא מקום מפכ"ל המשטרה, ניצב מוטי כהן, במהלך טקס לזכר חללי משמר הגבול. הוא הוסיף והדגיש: "משטרת ישראל היא משטרה לאומית, המשרתת את כלל אזרחי החברה, על כל רבדיה. אנו ערים לאירועים החמורים ומטפלים בהם באופן רחב, מקיף ונחוש. המשטרה רואה חשיבות עליונה בחיזוק הביטחון האישי בקרב החברה הערבית בישראל ולכן תשקיע את מירב המאמצים המבצעיים, המודיעיניים והחקירתיים, ותפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי למגר ולטפל בתופעות פשיעה אלה".

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר בטקס כי "האלימות והפשיעה ברחוב הערבי הגיעה לרמה בלתי-נסבלת שפוגעת בחברה הערבית כולה ומסכנת מיליוני אזרחים. הוא הוסיף ואמר כי "הטרור הפלילי מכה גם הוא ללא רחם, זהו מצב חירום ועלינו להילחם באלימות במגזר הערבי בדיוק כפי שמג"ב נלחם בטרור". הוא סיפר על הדיון המיוחד שערך היום עם ממלא מקום מפכ"ל המשטרה בו הוחלט על "צעדים דחופים לחיזוק הביטחון ביישובים הערבים" והכריז: "נמשיך בצעדים אלה עד למיגור הגורמים האלימים בחברה הערבית". עוד אמר השר ארדן, כי הוא "נושא תקווה ותפילה שנעשה את המלחמה הזאת יחד ובשיתוף המנהיגות הערבית כולה - כי אין דרך אחרת".


אלפים הפגינו היום מחוץ לתחנת המשטרה במג'ד אל כרום, שם נרצחו ביום שלישי האחים אחמד וחליל מנאע ומוחמד יונס סבע במהלך קטטה. מתחילת השנה נרצחו 72 בני אדם במגזר הערבי. המוחים מתחו ביקורת על הודעת המשטרה והשר ארדן לגבי שורת הצעדים שעליה הוחלט מוקדם יותר היום ואמרו כי זה "מעט מידי ומאוחר מידי".


חברי הרשימת הערבית המשותפת החרימו היום את טקס השבעת הכנסת כמחאה. יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר לכאן חדשות על היעדרותם: "זו לא החרמה, זו עמדה מאוד ברורה – להיות עם הציבור שלנו, לרבות הצעירים ברחובות. זה הדבר הכי נכון וטבעי. הדבר הלא נכון הוא להיות עכשיו בכנסת כשהציבור שלנו נאבק לדבר האלמנטרי ביותר". עודה הוסיף כי "יש הרוג כמעט בכל יום אנחנו צריכים לעשות הכול – הפגנות, חסימת רחובות, רחובות ראשיים – כדי שהמשטרה תעשה דבר. יש כנופיות פשע מאורגן, יש נשק בלתי מורשה, שוק אפור – מי יכול לטפל בזה? אנחנו רוצים לחיות בחברה בריאה, זה הדבר הבסיסי ביותר".


חבר הכנסת אחמד טיבי אמר הוסיף בהפגנה כי הם "דורשים מהממשלה תוכנית חירום". לדבריו, "בחברה הערבית יש כנופיות פשע, יש מערב פרוע. הם מנסים להשתלט על חלק מהשלטון המקומי. שפיכות הדמים תימשך אם המדינה לא תיקח אחריות".


מנגד, אלמנתו של מחמד מנאע, אחד ההרוגים בתקרית הירי במג'ד אל כרום, אמרה במהלך ההפגנה היום: "אני מבקשת מכל האימהות, הבסיס לכל האלימות הזו הוא חינוך שגוי. חנכו את הילדים שלכם לסובלנות ולאהבה".