יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

בשל המצב הכלכלי: הרשות הפלסטינית הסכימה לקבל 1.5 מיליארד שקלים

הכספים יועברו ביום ראשון • השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל הודיע שנפגש עם שר האוצר כחלון וסיכם איתו על העברת הכסף • גורמים בישראל אומרים לכאן חדשות: הסתיים המשבר, ואבו מאזן עצמו היה מעורב בפתרון הסוגיה • מאידך, גורמים פלסטינים טוענים כי המשבר לא תם
משה ברקוביץ', ליאל קייזר, גילי כהן וגל ברגר
04 באוקטובר 2019
15:46
עודכן ב 20:16

ישראל תעביר מיליארד וחצי שקלים לרשות הפלסטינית ביום ראשון הקרוב. גורמים בישראל אומרים היום (שישי) לכאן חדשות כי בכך הסתיים המשבר, וכי אבו מאזן עצמו היה מעורב בפתרון הסוגיה. מאידך גיסא, בכירים ברשות הפלסטינית אומרים כי המשבר לא הסתיים ואבו מאזן עדיין מתנגד לקיזוז משכורות האסירים. לדברי אחד הבכירים, מדובר בפתרון חלקי בלבד, והרשות הסכימה לקבל את הכסף רק לאחר שזו הסכימה להקים ועדה משותפת שתדון בפתרון המחלוקת בין הצדדים – דבר שעד כה התנגדה לו.

השר הפלסטיני האחראי על הקשר עם ישראל, חוסיין א-שייח', הודיע מוקדם יותר היום כי ישראל הסכימה להעביר סכום כסף לרשות הפלסטינית, זאת על רקע המשבר הכלכלי שנגרם מסירובה של הרשות לקבל מישראל את כספי המיסים המקוצצים.

בהודעתו הוא חשף כי נפגש עם שר האוצר משה כחלון וסיכם עמו על העברת הכסף. במקביל, הוחלט כי ועדה משותפת תבחן את הסוגיות השנויות במחלוקת. לפי גורמים המעורים בסוגיה, הפלסטינים הסכימו לקבל את כספי המסים אותם הם סירבו לקחת עד כה.


בפגישת כחלון וא-שייח' נכחו גם מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד ומתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף במילואים כמיל אבו רוקון.

כפי שפורסם בעבר בכאן חדשות, מדי חודש ניסו בישראל להעביר את הכספים לידי הרשות הפלסטינית – שעד כה סירבה לקבלם. כעת הסכימו ברשות לקבל את הכספים בתחילת חודש אוקטובר, אך בישראל ממתינים לראות האם כעת באופן עקבי ומדי חודש יקבלו הפלסטינים את כספיהם המועברים באמצעות משרד האוצר – ובכך יסתיים משבר כספי המסים בין ישראל לרשות שהחל מאז קיזוז כספי משפחות המחבלים בהתאם להחלטת הקבינט. 

לפני כשבועיים דווח כי חברת החשמל תוכל לנתק את הפלסטינים מזרם החשמל בכפרים ביהודה ושומרון, זאת כדי ללחוץ עליהם לשלם את חשבונות החשמל. בהתאם לפסיקת בג"ץ החברה הודיעה בחודש שעבר במכתב לראש הממשלה, לשרי האוצר והאנרגיה, לרשות החשמל ולמתאם הפעולות בשטחים כי חובה של חברת החשמל המזרח ירושלמית הגיע לכ-1.7 מיליארד שקלים.