הפרות הסדר האלימות בגבול עזה
צילום: חסן ג'די, פלאש 90

דיווח בעזה: פלסטיני נהרג בהפרות הסדר בגבול

אלפי מפגינים הגיעו לכמה מוקדים בגבול. משרד הבריאות הפלסטיני ברצועה דיווח שטיפל ב-40 פצועים במהומות. הרמטכ"ל סייר באזור ובחן את ההתמודדות של הלוחמים עם הפרות הסדר
עומרי חיים
04 באוקטובר 2019
17:39

כ-6,000 פלסטינים הגיעו היום (שישי) להפרות הסדר השבועיות בכמה מוקדים לאורך גדר הגבול בין רצועת עזה לישראל. חלקם מתפרעים ומשליכים מטענים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל. משרד הבריאות ברצועה דיווח על הרוג ועל 40 פצועים במהומות. 

הרמטכ"ל אביב כוכבי סייר היום בגזרת אוגדת עזה יחד עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי ומפקד אוגדת עזה, תת-אלוף אליעזר טולדנו. כוכבי בחן את היערכות הכוחות ברמה הטקטית ואת אופן התמודדותם עם הפרות הסדר. 

ביום שלישי דווח כי ישראל הגדילה במידה ניכרת את מספר אישורי העבודה לתושבי עזה, על רקע המצוקה הכלכלית החמורה ברצועה. סוכנות הידיעות אי-פי דיווחה ממקורות פלסטיניים רשמיים כי כ-5,000 עזתים מחזיקים כעת באישורי כניסה לישראל לעבודה בענפי הבנייה, החקלאות והייצור. זאת, לעומת כ-1,000 בשנת 2017, על פי גורם פלסטיני. 

בשבוע שעבר דיווחו כלי תקשורת פלסטיניים כי כעשר משאיות שנשאו מכשירים וציוד רפואי נכנסו לרצועת עזה דרך מעבר ארז לצורך הקמת בית חולים שדה אמריקני בצפון הרצועה ובסמוך למעבר ארז. עוד דווח כי הקמת בית החולים תתבצע תחת פיקוחו של צוות אמריקני שהגיע לרצועה. דובר חמאס עבד אל-לטיף קאנוע אמר הקמת בית החולים היא חלק מההבנות שסוכמו עם ישראל.

בשישי שעבר דיווח משרד הבריאות בעזה על הרוג בהפרות הסדר האלימות על גדר הרצועה. הפלסטינים טענו כי סאהר עות'מאן בן ה-20 נפצע במהלך המהומות בחזהו מירי צה"ל ומת מפצעיו. במהלך אותו היום דיווחו ברצועה על 63 פצועים. כ-7,100 פלסטינים הגיעו לכמה מוקדים לאורך הגדר ובין היתר השליכו מטענים ורימונים לעבר כוחות צה"ל. לא היו נפגעים לצד הישראלי, אך שני כלי רכב צבאיים ניזוקו - אחד ממטען חבלה והשני מבקבוק תבערה.