-

"מוכרחים להזדרז": תיעוד נדיר מצליחת התעלה במלחמת יום הכיפורים

לוחמים ומפקדים, שנושאים בליבם את צלקת הקרב, מספרים את סיפורו של גשר הגלילים – והקרב שכמעט נשכח. האזינו להקלטות הקשר הנדירות
איטה גליקסברג
04 באוקטובר 2019
23:12
עודכן ב 07:51

"זוזו קדימה מיד, מוכרחים להזדרז": בשבוע הבא נציין 46 שנה למלחמת יום הכיפורים - מערכה שהייתה גם ניצחון גדול וגם מכה קשה לנפש הישראלית, עם אובדן עצום של חיי אדם צעירים. החיילים והמפקדים שהיו שותפים לצליחת תעלת סואץ, מבצע וירטואוזי שהפך תבוסה לניצחון, נפצעו קשה וראו את חבריהם נשרפים למוות.

במלחמה הזו יש אין-ספור סיפורי גבורה, שאחד מהם קשור למהלך שהכריע את המלחמה. זהו סיפורו של גשר הגלילים שבאמצעותו תכנן מפקד האוגדה, אריאל שרון, לצלוח את התעלה ולפלוש למצרים. הקלטות נדירות ועדויות הלוחמים מביאים את הסיפור שכמעט נשכח.

"אנשים נלחמו בשיניים לרדת לשם. איימו עליי ברובים חיילים שהחלטתי להשאיר באזור מוגן", לאחר ההפתעה שבפלישת הצבא המצרי ב-14 באוקטובר 1973, הוחלט לצאת למתקפה ולצלוח את התעלה אל אדמת האויב. חוד החנית של הצליחה - גשר הגלילים. "ככל שהלילה התארך והקשיים בגרירת הגשר התגברו, זה היה די מתסכל", סיפר סא"ל במילואים עודד מגידו, מפקד פלוגת טנקים, מגוררי הגשר.

"זאת משימה שידענו שאין סיבוב שני. יש מהלך אחד, המהלך הזה חייב להצליח מהרגע הראשון", הסביר רס"ן במילואים גדעון הדן. בשלב הראשון גשר הגלילים לא נחל הצלחה והחיילים נאלצו למצוא פתרונות אחרים. בעקבות הכשלים החלו חילופי האשמות. "מי שהפעיל את הגשר לא נכון, הם הדגרים הבכירים של הצבא", הסבירו.