חפש
Languages
הפגנת מחאה של ערבים במג' אל כרום נגד האלימות, 03.1

נתניהו על האלימות במגזר הערבי: יוקצו כוחות נוספים

רה"מ אמר כי הוא קורא להנהגת הציבור הערבי לנהוג באחריות ולשתף פעולה עם הרשויות במטרה להביא לשינוי מהותי במצב, וקורא לציבור להימנע מהפעלת כל סוג של אלימות במסגרת המחאה: "על כולנו לפעול באחריות ובשיתוף פעולה כדי להילחם באלימות"
עמיחי שטיין
06 באוקטובר 2019
19:30

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס הערב (ראשון) לראשונה למקרי האלימות והרציחות בתקופה האחרונה במגזר הערבי, ולמחאת ערביי ישראל נגד אזלת ידה של המשטרה בנושא. מראש הממשלה נמסר כי הוא מוקיע את מעשי הרצח והאלימות בחברה הערבית, וכי יוקצו כוחות נוזספים למאבק בתופעה.

נתניהו אמר כי קיים פגישה בנושא עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן וממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן, ובה סוכם על הקצאת כוחות נוספים ועל הגברת האכיפה.

כמו כן, נתניהו אמר כי הוא קורא להנהגת הציבור הערבי לנהוג באחריות ולשתף פעולה עם הרשויות במטרה להביא לשינוי מהותי במצב, וקורא לציבור להימנע מהפעלת כל סוג של אלימות במסגרת המחאה. "על כולנו לפעול באחריות ובשיתוף פעולה כדי להילחם באלימות", אמר ראש הממשלה.

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה אמר בתגובה כי "המבחן של ההצהרות הוא ביישום החלטת ממשלה לתוכנית מערכתית למאבק באלימות. לא ייתכן ש-20% מהאוכלוסיה חייבים לשבור את הכלים ולחסום כבישים כדי שהממשלה תתחיל לטפל בבעיה שגובה את חייהם של חפים מפשע כבר שנים ארוכות. אני קורא למשטרה לנהוג במפגינים כאזרחים ולא אויבים. נעשה כל מה שנדרש כדי לחיות בחברה ללא נשק".

מוקדם יותר היום אמר עודה כי רק המשטרה יכולה לטפל בטווח הזמן המיידי באלימות בחברה ערבית וכי היא לא עושה זאת כלל. עודה אמר לאריה גולן בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב כי המשטרה צריכה "להיכנס בכל הכוח ליישובים הערבים, להכות את כנופיות הפשע, למגר את השוק האפור והפרוטקשן ולאסוף את הנשק הלא חוקי כדי למנוע 70% מהרציחות במגזר".

האזינו לריאיון עם איימן עודה בכאן רשת ב

עוד אמר עודה כי חברי הרשימה המשותפת מתנגדים לכל סוג של אחזקת נשק בחברה הערבית, אם נגד יהודים, נגד ערבים ואם נגד המדינה. "לא נשתתף בשום חתונה שבה יש ירי, נתנגד לכל אירוע כזה", אמר. לדבריו, "יש סיכוי של 50% שיהיו בחירות נוספות". עוד הוסיף שאם אכן יתקיימו בחירות – הוא מאמין שהרשימה המשותפת תתחזק ותקבל 15 מנדטים.