אמג'ד שטיבה, מנכ"ל משותף בעמותת "סיכוי"
-

תושב טירה: "אם האלימות לא תיפתר - זה יגיע גם לכפר סבא"

בחברה הערבית מפנים אצבע מאשימה לממשלה ולמשטרת ישראל כאחראיות להסלמה באלימות בשבועות האחרונים. מנכ"ל עמותת "סיכוי" טוען: "אני מאוד מהסס להתקשר למשטרה". מתחילת השנה נרצחו בחברה הערבית 72 בני אדם. המשטרה: "רק שינוי שורשי עמוק יוביל לשינוי"
קלמן וסג"ל
07 באוקטובר 2019
01:05

"אם האלימות הזאת לא תיפתר - זה יגיע גם לכוכב יאיר ולכפר סבא". כך התריע אמש (ראשון) אמג'ד שביטה, תושב טירה ומנכ"ל משותף בעמותת "סיכוי" לקידום שוויון חברתי, בריאיון לקלמן ליבסקינד ואראל סג"ל בכאן חדשות. לדבריו ישנם הרבה גורמים האשמים בהסלמה באלימות בחברה הערבית, אולם ישנה אצבע מאשימה מאוד ברורה כלפי הממשלה ומשטרת ישראל.

"אני מאוד מהסס להתקשר למשטרה", סיפר שביטה. לדבריו, בכדי להשיב את האמון בין החברה הערבית לבין הממשלה והמשטרה, מתבקשת פעילות אינטנסיבית וכירורגית מול ארגוני הפשע.

שביטה נשאל מדוע הנהגת החברה הערבית מתנגדת לקריאה לצעירי המגזר להתגייס למשטרה. לדבריו, "במצב הנוכחי איך שהמשטרה היום מגייסת - אנחנו לא מוכנים להתגייס". שביטה הוסיף כי "המשטרה היום היא עוינת והוספתם של שוטרים ערבים רק משחקת לרעתה".

שביטה קרא לכינונה של תוכנית כללית שבראשה יעמדו הן משטרת ישראל והן הנהגת החברה הערבית. "יש כאן עבודה שאנחנו יכולים להיות בה צד, להפעיל את הכוח שלנו כאזרחים ולהיאבק למען מקום טוב יותר".

בתוך כך, ראשי הרשימה המשותפת צפויים להיפגש ביום חמישי עם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן כדי לדון בהגברת האכיפה בישובים הערביים. יושב ראש הרשימה ח"כ איימן עודה אמר כי "לא ייתכן שכחמישית מהאוכלוסיה חייבת לשבור כלים ולחסום כבישים כדי שהממשלה תתחיל לטפל בבעיה הגובה את חייהם של חפים מפשע כבר שנים רבות". מתחילת השנה נרצחו בחברה הערבית 72 בני אדם.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "האלימות היא נגע חברתי פסול שאנו פועלים למגרו. הטיפול בנושא כאוב זה שהוזנח במשך עשרות שנים כרוך בתהליך מתמשך ושיטתי של שנים שבמסגרתו הוקמו תחנות משטרה בישובים רבים במגזר, גויסו מאות שוטרים והושקעו משאבים רבים. יחד עם זאת, המאבק באלימות אינו נחלת המשטרה לבדה ורק שינוי שורשי עמוק שיבוא מתוך החברה הערבית בישראל יובילו לשינוי המיוחל".