טיל איראני
AFP

כ"ץ על חשיפת פרויקט ההגנה: דומה לסיכול פיגוע הרחפנים מסוריה

בישיבת הקבינט אמש שעסקה באיום האיראני לא התקבלו החלטות ולא התקיימה הצבעה. שר החוץ וחבר הקבינט לכאן רשת ב על חשיפת כאן חדשות בעניין פרויקט איום טילי השיוט: זה דומה להתקפת המנע הישראלית נגד הרחפנים בסוריה
גילי כהן
07 באוקטובר 2019
07:36
עודכן ב 09:56

לאחר חשיפת כאן חדשות מאמש של קידום פרויקט נגד טילי השיוט האיראניים הבהיר שר החוץ וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני ישראל כ"ץ כי החשיפה דומה לפעולת המנע בתקיפת חוליית הרחפנים בסוריה. השר ציין בריאיון לאריה גולן ב"הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי הפעילות האיראנית בסעודיה אושרה על ידי המנהיג העליון באיראן עלי חמינאי בעצמו. בישיבת הקבינט אמש, שעסקה באיום האיראני, לא התקבלו החלטות ולא התקיימה הצבעה. 

השר כ"ץ הבהיר גם כי ישראל פועלת מול איראן בסוריה, אך גם "באזורים אחרים". השר הוסיף עוד בנושא תוכנית ההגנה האווירית שמקדם נתניהו כי "ישראל היא לא סעודיה. יש לנו אמצעי הגנה והתקפה ויכולות מודיעיניות ומבצעיות אחרות – צריך להיערך".

כ"ץ נשאל לגבי אי התגובה של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ למתקפה האיראנית בסעודיה וענה: "טראמפ ידיד גדול. הפעילות האיראנית תזזיתית. איך האמריקנים מפעילים את כוחם זה שיקולים שלהם. מאז ומעולם ישראל דאגה לעצמה".

האזינו לריאיון עם השר ישראל כץ

שר החוץ התייחס לדבריו ב"ישראל היום" בנושא היחסים בין ישראל לטורקיה. "יש פעילות טורקית מאוד חתרנית שמובילה לאלימות. לא נאפשר לו להסית בירושלים, יש צורך לבלום את הפעילו שלו". עם זאת, כ"ץ הבהיר כי כל עוד זה תלוי בישראל, לא יהיה ניתוק של הקשרים בין המדינות. "לא ננתק קשרים עם כל מדינה שיש לנו ויכוח איתה", אמר בריאיון.

השר לפיתוח אזורי צחי הנגבי אמר בריאיון לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בתוכנית "קלמן-ליברמן" כי "אנחנו לא סעודיה, יש לנו את היכולת להגן על עצמנו". הנגבי הבהיר כי איראן, בגלל הסנקציות, קיבלה שתי החלטות. "האחת – להתחיל לקצץ במחויבויות בהסכם הגרעין. השנייה היא אותה מתקפה בסעודיה. אלה לא המצאות שהחליטו בחדר המצב של הליכוד", ציין.

האזינו לריאיון עם השר צחי הנגבי

בישיבה אתמול, הוצגו גם ההתפתחויות האחרונות בפעילות האיראנית באזור. לטענת אחד ממשתתפי הדיון, האיראנים הגבירו את פעילותם ההתקפית - שבאה לשיאה בהתקפה על מתקני ארמקו בערב הסעודית, והתשובה האמריקנית למהלך היא פאסיבית לחלוטין. האיום שהוצג בפני השרים כולל אפשרות של ירי טילי שיוט לעבר ישראל. מדובר בטילים הדומים באופן יחסי לטילי הטומאהוק האמריקניים - טילי שיוט מדויקים המגיעים לטווח ארוך.