שרה נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרה נתניהו נעדרה; השופט: תחויב להגיע ולהעיד לראשונה

השופט אמר בתחילת הדיון כי אי הגעתה של רעיית רה"מ: "מקוממת". מנתניהו נמסר כי עורך דינה אמר לה מפורשות שהיא לא חייבת להגיע לדיון. לפני כשנה וחצי הגישה שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, תביעת פיצויים נגד נתניהו בטענה להתעמרות שחוותה במהלך עבודתה.
צח שפיצן ותמר אלמוג
07 באוקטובר 2019
12:23
עודכן ב 14:05

אשת ראש הממשלה שרה נתניהו לא הגיעה היום (שני) לדיון בתביעה שהגישה נגדה שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, בטענה להתעמרות שחוותה במהלך עבודתה במקום בספטמבר 2017. שופט בית הדין האזורי לעבודה קבע כי בדיון הבא חובה על נתניהו להתייצב והיא תעיד בו לראשונה.

מטעמה של שרה נתניהו נמסר: "בשיחה שקיימה אתמול בלילה והיום בבוקר עם פרקליטה, עורך הדין יוסי כהן, נאמר לה במפורש שהיא לא צריכה להגיע לדיון שהתקיים היום, ושעליה להתייצב רק לדיון הבא". עוד נכתב כי אשת ראש הממשלה מכבדת את בית המשפט. 

השופט אמר בתחילת הדיון כי העדרותה של נתניהו "מקוממת" והוסיף: "נתבעת הייתה צריכה להעיד ראשונה. זה לא בסדר״. לפני הדיון התייחסה רבן לבקשה של נתניהו לדחות את העדות: "התובעת עושה דין לעצמה ומכתיבה את סדרי הדין". 

עורך הדין יוסי כהן, שמייצג את רעיית ראש הממשלה הבהיר לאחר הדיון כי נתניהו תבוא להעיד. "אין פה שום דבר מיוחד. מי שביקש את הדחייה של הדיון היום זו פרקליטות המדינה, שלא כדין לדעתי. כששני עדים מרכזיים לא באו ואני סברתי שהם יבואו ויבואו עוד שני עדים, סברתי שלא יהיה זמן לחקור את גברת נתניהו. היא תבוא להעיד, העדות שלה תהיה כרגיל והיא תביא את האמת בפניכם", אמר.

עורכת הדין נעמי לנדאו, המייצגת את שירה רבן אמרה: "אני מאוכזבת שגברת נתניהו לא מצאה לנכון להגיע לפה ולטעון את טענותיה ולטעון שהכל שקר, במקום לתת עדות היא שולחת את עורך הדין כהן, שמסביר בדרכים ערמומיות מדוע היא לא הגיעה. מיותר. אנחנו רוצים כאזרחים לדעת אם יש אמת או אין במה ששירה רבן אמרה. להגיע לפה זו החובה הראשונה של נתניהו".

מוקדם יותר היום תקפה נתניהו את היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע פרגו, וטענה כי פעלה נגד המשפחה – בעודה מציגה את עצמה כיועצת הנאנמה שלהם. בבקשה שהוגשה לבית הדין האזורי לעבודה, לקראת הדיון בתביעת של רבן, טענה נתניהו כי היועצת "זממה להפליל את משפחת נתניהו מאחורי גבם". מעורך דינה של נתניהו, יוסי כהן, נמסר: היועצת עשתה מעשים חמורים מאוד. במשך עשר שנים היא תיחבלה תחבולות נגד ראש הממשלה".

במהלך חודש יוני, כשנה וחצי לאחר שהגישה את התביעה נגד נתניהו, התייצבה רבן למתן עדות וסיפרה כי הבינה כבר ביום העבודה הראשון שמשהו "אינו סביר": "צורת העבודה שם זה לא רגיל. ראיתי מה צריך לעשות ובמה זה כרוך ובאיזה מאמץ", אמרה רבן. "העבודה הזו מוחקת את הגוף. זה לא יום עבודה, זה יום התעללות, והתעללות זה דבר שמזיק לבריאות מהדקה הראשונה".

עוד סיפרה כי היה מקרה בו חשבה שנתניהו עומדת לתקוף אותה: "הסיטואציה הייתה נראית שהיא הולכת להכות אותי, ואני חושבת שאם לא הייתה בורחת היא הייתה מכה אותי". בסוף חודש יוני כתבה אשת ראש הממשלה בתצהיר שהועבר לקראת עדודה במשפט כי טיעוניה של רבן הם "כזבים מרהיבים" ואפשר שמישהו ניצל אותה כדי לקדם אג'נדות זרות וסמויות.