תיעוד מתקיפת צבא טורקיה בסוריה

דיווחים: צבא טורקיה תוקף מטרות כורדיות בצפון סוריה

ברקע נסיגת הכוחות האמריקניים מהאזור, בסוריה דווח כי הטורקים תוקפים בעיר אל-מאלכיה בפרברי מחוז אל-חסכה, שבצפון-מזרח סוריה. מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם טוען שהמבצע הטורקי טרם החל, חרף הדיווחים
משה ברקוביץ' ומתי ברנהרט
07 באוקטובר 2019
22:24
עודכן ב 23:17

סוכנות הידיעות הסורית הרשמית מדווחת הערב (שני) על תקיפות של צבא טורקיה נגד מטרות כורדיות, בעיר אל-מאלכיה בפרברי מחוז אל-חסכה, שבצפון-מזרח סוריה. ערוץ אל-מיאדין גם דיווח על תקיפות באותו אזור. לפי שעה, לא דווח על נפגעים.


לעומת זאת, מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, טוען שהמבצע הטורקי טרם החל, חרף הדיווחים. גם גורמים בכוחות הכורדיים בסוריה אומרים לכאן חדשות, כי הדיווחים על תקיפות של טורקיה נגד כוחות כורדים בתוך סוריה אינם נכונים. על פי הגורמים, התקיפות האוויריות בוצעו נגד ציר בשטחו של החבל הכורדי בעיראק, המשמש לאספקה ולוגיסטיקה לכוחות הכורדיים שבתוך סוריה.

הדיווח על התקיפה מגיע על רקע החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ להסיג את הכוחות האמריקניים מהאזור. טראמפ עצמו שיגר הערב איום לעבר אנקרה: "אם טורקיה תעשה משהו שאני אחשוב שעובר את הגבול, אהרוס לחלוטין את הכלכלה שלה". קודם לכן הוא הגן על החלטתו ואמר כי הגיע הזמן שארצות הברית תצא מהמלחמות "המגוחכות והבלתי נגמרות". "נילחם רק היכן שנפיק תועלת ורק כדי לנצח", צייץ בטוויטר. 

חשש בישראל מהחלטת טראמפ: "הנסיגה מסוריה - תמרור אזהרה"

גורם במשרד ההגנה האמריקני אמר היום לכאן חדשות כי ארצות הברית ניתקה את טורקיה ממערכות מודיעין של הצבא האמריקני. לדברי הגורם, הדבר נעשה כדי לא לסייע לפעול בצפון מזרח סוריה, וכי הניתוק יקשה על חיל האויר שלה לפעול בצפון סוריה.


דובר הכוחות הכורדיים בצפון מזרח סוריה, מוסטפה באלי, אמר לכאן חדשות כי הופתעו מהמהלך של נשיא ארצות הברית. "הכוחות שלנו בכוננות, מחכים לטורקים שיגיעו. אנחנו מחויבים להגן על צפון סוריה ולהגן על הגבולות מפני הפלישה הזאת והכיבוש הזה". למרות זאת, באלי ציין כי הם עדיין נמצאים בקשר עם האמריקנים.