תקיפות טורקיה בגבול עיראק-סוריה, הלילה

דיווחים בטורקיה: 9 הרוגים בתקיפות האוויריות בגבול עיראק-סוריה

רוסיה: לא עודכנו בתוכנית הנסיגה • מחוקקים בבריטניה הביעו חשש מהחלטתו "המסוכנת והבלתי-צפויה" של טראמפ, וטענו כי ישנה סבירות גבוהה שהדבר יביא להתארגנות מחדש של דאעש • הנשיא האמריקני: בכל הנוגע לארגון הטרור - ארה"ב תישען מעתה על מדינות אירופה ועל מדינות אחרות
בן יניב
08 באוקטובר 2019
10:30
עודכן ב 12:59

כלי תקשורת בטורקיה מדווחים הבוקר (שלישי) כי תשעה בני אדם נהרגו הלילה (שלישי) בתקיפות של חיל האוויר הטורקי בגבול עיראק-סוריה. בתוך כך הודיעה אנקרה כי השלימה את ההכנות למבצע צבאי בצפון-מזרח סוריה, לאחר שארצות הברית החלה בהוצאת כוחותיה מהאזור. 

רוסיה אומרת כי ארצות הברית וטורקיה לא עדכנו אותה על התוכנית להסגת הכוחות האמריקניים. דובר הקרמלין, דמיטרי פסקוב, אומר כי פרטי התוכנית עדיין אינם ידועים. "אנחנו עוקבים מקרוב אחר המצב", אמר. 

שר החוץ של איראן מוחמד זריף מתנגד לפעולה צבאית של טורקיה בסוריה. בשיחת טלפון שקיים עם עמיתו הטורקי, מבלוט צ'אבושולו, קרא זריף לטורקיה לכבד את ריבונותה של סוריה ואת שלמותה הטריטוריאלית. הוא הדגיש את הצורך במאבק בטרור ובביסוס היציבות והביטחון בסוריה.

הלילה הביעו מחוקקים בבריטניה חשש מהחלטתו "המסוכנת והבלתי-צפויה" של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, להסיג כוחות של הצבא האמריקני מצפון-מזרח סוריה. ה-SDF, הארגון הכורדי המרכזי, מחזיק באלפי לוחמי דאעש לשעבר, כשחלקם הגבוה יוצאי אירופה.

לפי הגורמים הבריטים, הדלת שפתח טראמפ לטורקיה עלולה להביא לריסוק הכוחות הכורדים שעד כה הכילו את איום הארגון. לדבריהם, כעת ישנה סבירות גבוהה שהנסיגה תביא להתארגנות מחדש לקראת התפשטות באירופה, והלוחמים עלולים "למצוא עצמם באתונה או בלונדון".

הנשיא האמריקני הגיב הלילה להחלטה ואמר כי בכל הנוגע לדאעש, תישען מעתה ארצות הברית על מדינות אירופה ועל מדינות אחרות כמו איראן, עיראק, טורקיה ורוסיה. עוד הוסיף טראמפ כי התכוון לבצע את המהלך כבר לפני תשעה חודשים, אך לדבריו וושינגטון לא הייתה ערוכה לכך במאת האחוזים.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי בכירים בישראל - בדרג המדיני ובמערכת הביטחון - מוטרדים אף הם מנסיגת הכוחות האמריקניים. לפי הפרסום, החשש הוא שהדבר מעיד על מדיניות של טראמפ שלאורך כל הדרך מסיר את ידיו מהמזרח התיכון.

שר בקבינט אמר לכאן חדשות כי מדובר בתמרור אזהרה לישראל – בעיקר בכל מה שקשור לנושא האיראני. גורם כורדי הביע אף הוא בשיחה עם כאן חדשות אכזבה מטראמפ: "ארצות הברית נטשה את הכורדים, והפקירה אותם לצבא הטורקי - זאת בגידה מצד ארצות הברית. יש בלגן ואנשים פוחדים".